Станишев за ЕРП-тата: Правителството е неадекватно (видео)

Булфото
share

БСП настоява да се създаде парламентарна анкетна комисия, която да провери дейността на електроразпределителните предприятия  /ЕРП/ - изпълнение на приватизационните договори,  ценообразуване, оценка на извършените разходи от дружествата.  Това съобщи на пресконференция лидерът на БСП Сергей Станишев  след заседание на Изпълнителното бюро на партията.

Според него протестите срещу високите сметки за ток и парно отопление означават, че хората нямат доверие в държавата и в  институциите, които трябва да осъществят ефективен контрол върху дейността на монополистите. По думите му отговорността носи  действащото правителство. Разбирам гнева на хората, реакцията на правителството е абсолютно неадекватна, смята лидерът на БСП.

Съчетанието от замразени доходи и липса на контрол върху монополите води до непоносими сметки за ток и парно, коментира  Сергей Станишев. Той посочи, че председателят на ДКЕВР трябва да се избира от Народното събрание и да има ефективен парламентарен контрол върху регулатора.

Лидерът на БСП коментира и приетия от Европейския съвет бюджет на ЕС, и парите, които ще получи България за периода 2014-2020  година. По думите му през последните дни се е развила масирана  пропаганда как получаваме 2 млрд. евро допълнително и каква  заслуга има кабинетът за това.  Правителството отиде не с ясна идея какво да се постигне, а  с нагласата каквото и да ни дадат, все е добре, коментира Станишев. Той отново отбеляза, че премиерът не е дошъл в  парламента, за да се изработи национална позиция.

По отношение на кохезионната политика не се постига нищо повече отколкото за предишния финансов период, увеличението е със 100  млн., и то е много по-малко от инфлацията в България, каза Станишев и посочи, че увеличаването на парите за земеделие се  дължало на подписания договор за присъединяване към ЕС и на стъпковидното увеличаване на сумите за българските фермери до  2016 година.

Лидерът на БСП виждал два неуспеха - първият, че България ще получи само 260 млн. евро за извеждане от експлоатация на  блокове "1"-"4" на АЕЦ "Козлодуй", при поискани 450 млн., и  вторият - че извън общата рамка в решението на Европейския съвет имало ангажименти чрез структурните фондове за допълнително финансиране на отделни региони и страни от ЕС, но България -  най-бедната страна, с най-изостаналите региони, не била сред тях. Голямото притеснение по европейския бюджет на Европейския  парламент, освен недостатъчната обща рамка, е разликата между това, което се заявява като ангажименти, и реални плащания,  посочи Сергей Станишев. По думите му разликата била 52 млрд.  евро.


 

Водещи новини

Още новини