В държавната администрация минали Нигер и Мали по раждаемост

Булфото
share

От думите на вицепремиера Симеон Дянков излиза, че раждаемостта в държавната администрация на ГЕРБ е три пъти по-голяма от световните рекордьори Нигер и Мали, пише в писмо до Novini.bg  зам.-председателят на Центъра по демографска политика проф. Петър Иванов.

"Днес, 23 януари, в сутрешно телевизионно предаване финансовият министър посочи, че 70% от новоназначените в държавната администрация държавни служители са били или преназначени (40% от всички), за които не се изисквал конкурс, или са назначени заместници на мястото на родилки, излезли по майчинство, за които също не се изисквал конкурс. По думите на министъра, заместниците на родилките били основната част от новоназначените. Те съставлявали 30% от 2786-те новоназначени държавни администратори. Това прави 836 родилки. В демографски план този ясно и точно посочен от министъра факт изглежда твърде абсурдно. Раждаемостта на българските жени от всички етноси по статистически данни за 2012 г. е 8,8‰ (ЦРУ сочи 9,2‰). При българския етнос, за разлика от циганския етнос, например, този промил е значително по-нисък и е 4,3‰. Това означава, че ако в държавната администрация раждаемостта е като при всички останали българи, и ако там не работят предимно цигани, би следвало да се очаква родилките да са най-много 27 на брой (това са 4,3‰ от 6361, колкото са служителите в 15-те министерства). Когато министър Дянков сочи 30% от 2069 души, а това са 836 родилки (по неговите думи), излиза, че раждаемостта при 6361-те държавни служители на управляващата партия е над 30 пъти (3 000%) по-висока от средна статистическата раждаемост при българския етнос и 14 пъти по-висока от средната раждаемост за страната. Налага се изводът, че в държавната администрация има изключително мощни фактори за забременяване на служителките и за постигане на рекордна раждаемост от 131‰, което само по себе си прилича на епизод от фентъзи творба. В света най-висока раждаемост има африканските държави Нигер (47,6‰) и Мали (46,6‰). Излиза, че в българската административна машина раждаемостта е около 3 пъти (със 300%) по-висока от раждаемостта в тези страни", изчислява проф. Иванов.

"В този смисъл в Центъра за демографска политика най-после виждаме светлина в тунела по отношение на демографската криза и призоваваме да се увеличи още държавната администрация, а всички българки във фертилна възраст поне временно да станат държавни служителки", казва още зам.-председателят на центъра.
 
 

Водещи новини

Още новини