Ако през 2013 г. нямаше парламентарни избори, ГЕРБ сега щяха да строят АЕЦ "Белене", заяви на пресконференция в Ловеч народният представител от Синята коалиция и член на Инициативния комитет "Не на измамата Белене" Мартин Димитров.
Той се мотивира с това, че премиерът постоянно си мени позицията, като веднъж е "за", друг път "против". Според него сигурното спиране на този проект е с гласуване "не" на референдума, иначе ще се съберат ГЕРБ и БСП и ще го пуснат. Димитров призова гражданите да не гласуват политически на референдума, тъй като решението по него ще бъде много по-дългосрочно от хоризонта на действие на политическите партии и българските политици. Комисията "Белене в българския парламент" ще излезе във вторник с междинен доклад и тогава с документи ще се види, че построяването на АЕЦ "Белене" ще струва 10 милиарда евро, а не както Сергей Станишев твърди - 4 милиарда евро, каза още Мартин Димитров. По думите му вече народните представители са се запознали с цялата документация по проекта "Белене", в която пише, че струва 10 милиарда евро.
Според Димитров всички енергийни баланси показват, че на нас производство на ток не ни е необходимо, тъй като всички съседи създават свои мощности и няма за къде да изнасяме . "Тоест, този проект е лишен от всякаква икономическа ефективност. Ако този милиард и половина, изхарчен основно от БСП и от ГЕРБ, които похарчиха стотици милиони преди да осъзнаят за какво става въпрос, можеше цял град като Ловеч да бъде саниран и да падне сметката за ток", каза още синият депутат. Като друг аргумент против построяването на АЕЦ "Белене" той изтъкна, че ако тя бъде построена, цената на тока ще скочи с 40-50 процента, защото някой трябва да плаща. Ако се вземе заем от Русия от 20 милиарда лева, само годишната лихва е поне един милиард лева, които ще трябва да плащаме ние оттук нататък. Увеличението на пенсиите няма да го има, а ще трябва да плащаме заемите за "Белене", заяви Димитров.
Той съобщи, че има няколко енергийни баланса, които показват, че до 2025 година нови мощности не са необходими. Затова инициативният комитет настоява пред Министерството на енергетиката и икономиката да изготви свой баланс, който да е по-дългосрочен и да включва годините след този период.