Зам.-министър: България плаща прекалено много пари заради действията на полицията

share

Страшно много дела срещу България има в съда в Страсбург заради действия на полицията, заяви зам.-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков по време на откриване на семинар за ограничаване на полицейското насилие при задържане.

За последните 20 години Европейският съд за правата на човека е излязъл с 34 осъдителни решения срещу България, обясни Вучков, цитиран от Дарик. По думите му за последните 2 десетилетия, откакто е член на Съвета на Европа, България се намира в състояние на постмониторинг. Причината е, че според европейските докладчици досега законът за МВР е позволявал прекомерна употреба на сила.

Според заместника на Цветан Цветанов наскоро въведеният стандарт „абсолютна необходимост" все още е твърде теоретичен. Веселин Вучков заяви категорично, че България плаща прекалено много пари за обезщетения заради някои действия на полицията и посочи, че докато навремето страната ни е плащала средно 5 хиляди швейцарски франка обезщетение на присъда, сега плаща 50-60 хиляди евро за нарушаване на човешки права.

Припомняме, че в началото на ноември Европейският съд за правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ) осъди България за нарушаване правото на живот на Тодор Димов Тодоров-Чакъра, който през декември 2003 г. почина, след като бе обстрелван с гранатомети от спецполицаи, тъй като се бе барикадирал в собствената си къща в Харманли. Акцията бе ръководена лично от тогавашния главен секретар на МВР и настоящ премиер Бойко Борисов. Последвалото разследване обаче установи, че всъщност Чакъра се самовзривил с ръчна граната. Министър-председателят Бойко Борисов заяви, че не чувства лична вина за решението на съда в Страсбург да осъди България. Делото бе заведено в Страсбург от двамата синове и вдовицата на Димов, на които европейските магистрати присъдиха общо 50 000 евро обезщетение за неимуществени вреди, както и 4684 евро за адвокатите им.

Водещи новини

Още новини