Добрин Иванов за новата цена на тока: Трябва да има компенсации за бизнеса, за да сме конкурентноспособни

Нова тв
share

За бизнеса трябва да има компенсации за електроенергията, за да може да сме конкурентноспособни на останалите държави. Компенсационният механизъм е този, който осигурява справедливост и нормалност на пазара на електроенергия и предвидимост за бизнеса. Липсата на компенсация ще доведе до следното: производители, които могат да калкулират завишената цена на тока в тази на стоките, които произвеждат, ще го направят, но при другите, които произвеждат борсови стоки, ще има ограничаване на дейността, заетостта и възнагражденията.

Това каза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Добрин Иванов в „Здравей, България”.

Той обясни, че в Източна Европа цената на тока пред декември и януари е около 180-190 евро за мегаватчас, в Западна Европа е около 90-100 евро за MWh, а в Северна Европа - около 5 евро за MWh.

„Това са аномалиите на европейския пазар на електроенергия. Уж е единен свободен пазар, но всъщност той не е такъв. Евтиният ток не може да бъде пренесен и да стигне до Източна Европа”, посочи Иванов. Той обясни, че няма свързаност, защото не са изградени такива мрежи.

И допълни, че липсват инвестиции в такава дейност, липсва време и също така има съпротива от страна на държавите, които произвеждат евтина електроенергия. По негови думи, ако те осигурят такава свързаност, производителите няма да продават на местния пазар, а ще изнасят, поради което при тях цената ще се повиши.

Ще стане ли България нетен вносител на ток?

Иванов обясни, че електроенергията в Северна Европа е евтина, защото се произвежда от ветрогенератори, производството е високо, а търсенето ниско. Той подчерта, че в България разчитаме на въглища, а заради високите европейски квоти за вредни емисии, цената на тока у нас е висока.

Водещи новини

Още новини