Ученик от София беше откаран в „Пирогов“ заради станалото популярно сред децата предизвикателство „Супермен“. Друго дете е със счупен прешлен заради същата опасна мода. Оказва се, че социалната мрежа TikTok е в основата.
Има ли начин родители, учители, държава да се борят с това или играта е изначално изгубена?
„Проблемът е свързан с ценностите и морала, които възпитаваме в децата си. Социалните мрежи са абсолютна епидемия, свикнали сме да ги заклеймяваме като нещо лошо, но вземат превес поради липсата на креативност у децата. Превръщат се в инструмент на родителя да запълни времето на детето, за да може той да има време за себе си”, посочи в „Интервюто в Новините на NOVA” докторът по психология Галина Кабаджова.
По думите ѝ забраната не лекува. „За мен решението е в конструктивния смисъл е диалог на възрастните с детето - както в семейството, така и в училище. Те биха могли да бъдат добър пример, като не забраняват и заплашват. Трябва да се обяснява какво стои зад една социална мрежа и как може да се подлага на съмнение видяното. При предизвикателствата се играе със страха от отхвърляне на детето, то да бъде тествано, за да бъде включено в дадена социална група. Родителите и обществото трябва да се опитат да използват социалните мрежи в позитивната им страна, вместо да забраняват”, посъветва психологът.