***
Водещите вечерни новини
на 5 декември
„За пръв път в историята на парламентаризма първата политическа сила прави всичко възможно да няма работещо Народно събрание.
Пеевски и Борисов играят шах, в който пешката Сарафов става главен прокурор, а България губи шахматната партия“. Това написа във Фейсбук съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.
„Бюджет, пари от Европа за всички сектори - всичко им е по-малко важно от личната сигурност през превзето правосъдие. А превзетото правосъдие е липса на справедливост за всеки български гражданин", добавя той.
***
Съдия Десислава Атанасова е разпределена да гледа внесената тази сутрин от ПП-ДБ в Конституционния съд искане за тълкуване на текста на параграф 23 от Конституцията, съгласно който действащият състав на Висшия съдебен съвет може да избира главен прокурор и председател на Върховния административен съд.
***
Десети провал на депутатите да изберат председател на Народното събрание.
***
Попитан за коментар на думите на председателя на "БСП - Обединена левица" Атанас Зафиров, че техните подписи под декларацията на "Продължаваме промяната - Демократична България" са факт, Мирчев посочи:
„Не са ни казали това по никакъв начин. Фактът, че са я показали на вас, журналистите, означава само едно – че тя не е стигнала до нас".
***
Софийска районна прокуратура (СРП) започва проверка след сигнал от бившата жена на Красимир Горсов за изтегляне на парични средства от банкови сметки без нейно съгласие.
В сигнала си Д.Г. сочи, че парите са изтеглени от бившият ѝ съпруг, с който не може да се свърже повече от месец. Тя обяснява още, че парите са били предназначени за лечение на дъщеря ѝ.
***
ГДБОП неутрализира дейността на организирана престъпна група, занимавала се с транспортиране на групи нелегални мигранти от Азия и Северна Африка през територията на България към страни от Западна Европа, съобщиха от пресцентъра на МВР.
***
След като Софийска районна прокуратура се самосезира във връзка с медийни публикации за гол мъж, нападнал с нож треньорка по тенис, той е настанен в болнично заведение.
***
„Беше направен завой към "желязна ръка", което очевидно е модерно. "Грузинска мечта" решиха, че ще започнат да мачкат върховенството на закона, за да задържат властта си. Има множество доказателства, че изборите са манипулирани, президентът каза, че няма да свика парламента, те си го самосвикаха и в момента заседават само те. Една партия решава да управлява цялата страна и виждаме какво се случва“.
„Случващото се в Румъния е много тревожно, защото тя се смяташе за една от установилите се демокрации в Източна Европа, важен съюзник на НАТО, част от ракетния щит. Изведнъж се оказва, че политическата система е непригодна и всичко, което се случва в момента, не може да бъде спряно за една седмица. Проучванията показват, че на втория тур Джорджеску ще спечели с близо 60%. Румъния ще има изключително националистичен, токсичен президент и проевропейско правителство“.
***
***
Грузинското правителство заяви днес, че ще унищожи "либерално-фашистката" опозиция, предаде Франс прес.
Управляващите направиха това си изявление на фона на вълната от проевропейски протести в Грузия, на които властите реагират с все по-големи репресии.
***
Избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп номинира тази сряда Моника Кроули за отговорник по протокола относно всички важни събития, които ще се случат по време на четиригодишния му мандат.
По време на първия си мандат Тръмп номинира Кроули за заместник-съветник по националната сигурност към Белия дом, но тогава тя поиска да ѝ бъде оттеглена кандидатурата поради обвинения, че някои от трудовете, които е писала, са били изплагиатствани.
***
„Чужди наемници“ по време на режима на Слободан Милошевич през 90-те години, днес „агенти на чуждо влияние“.
Етикетът „чуждестранен агент" може да се превърне в правно задължителен за неправителствения сектор, ако сръбският парламент приеме предложения закон за агентите на чуждестранно влияние, пише сръбската секция на Радио Свободна Европа.
Закон за чуждестранните агенти по модела на Русия, където той служи за елиминиране на критиките към правителството и ограничаване на работата на правозащитници и независими медии, беше приет или предложен в няколко страни, включително на Балканите.
От Движението на социалистите обаче твърдят, че за модел им е послужил американският Закон за регистрация на чуждестранни агенти (FARA) от 1938 г., а не руският.
Последното изречение… да ви звучи познато…?
***