В северозапада строителни фирми сигнализираха за изчерпан капацитет на общинските площадки. Къде се изхвърлят отпадъците?
Един от малките строителни обекти в района на Монтана генерира едва триста кубика отпадък. За отпадъците от много по-голям обект, същите строители влизат в непредвиден разход. Причината - по-високата такса, която трябва да платят на частна фирма заради липса на място на общинската площадка, чиято цена е в пъти по-ниска.По думите на собственика на строителната фирма инж. Руслан Илиев общинското депо е взимало по пет лева на тон.
„Сега новото, частното, в село Сумер, искат по деветдесет лева на кубик. Кубик – тон, значи около дванайсет пъти по-скъпо от общинското депо и това е извиване на ръце според мен“, обясни той в ефира на бТВ.
Според местната власт място има, но с условие.
„Не за съхранение – за временно съхранение за оползотворяване. Не мога да коментирам кой влиза в преразход и кой не влиза в преразход“, казва зам.-кметът по строителство в община Монтана Диман Георгиев.
Частната фирма е кариера в землището на Монтана. Работи от четири месеца на общински терен от 30 декара, отдаден с решение на Общинския съвет за рекултивация с цел придобиване на плодородна земя. Има разрешително за дейност на база проект.
„Който казва с каква височина и с какъв обем би следвало да бъде запълнена тази кариера, за да бъде положен горният рекултивиращ пласт и да бъде ползвана като плодородна земя в бъдеще“, завяват от РИОСВ-Монтана.
За да има място за строителен отпадък, местната власт ще трябва да изгражда нова клетка. А за да спре нерегламентираните сметища със санкции – независимо от предстоящите промени в законодателството, ще промени собствената си наредба.
При проверки по сигнали в област Монтана през последните няколко месеца, еко министерството установи няколко нерегламентирани строителни сметища.