Блокираните крави на Капитан Андреево тъпчат труповете на умрелите животни, БАБХ със спешни мерки

gettyimages
share

Ще бъдат разтоварени на пункт за почивка на живи животни на ГКПП „Капъкуле", което ще гарантира спазването на изискванията за хуманно отношение към животните, казват от Агенцията по безопасност на храните. 

„Живите настъпват умрелите, там се изхождат, не могат да помръднат". Това разказва Стефан Димитров от организацията „Невидими животни" в пряко включване от граничния пункт „Капитан Андреево", където вече над 10 дни над 40 крави остават затворени в камион, тъй като Турция не допуска животните да влязат на територията ѝ заради несъстоятелни съмнения в потенциална зараза, а България не допуска връщането им обратно през територията ѝ към страната им на произход – Румъния. 

Българската държава се извинява с европейско законодателство, което забранява влизането на животни от трети страни, макар че кравите на практика не са влезли в Турция, а остават на граничния пункт. Наред с това, повторният внос в ЕС на отхвърлено животно, транспортирано от трета държава, е възможен при определени условия (Регламент (ЕС) 2017/625), гласи позицията на организацията "Невидими животни", изпратена до медиите. 

Според тях Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) също така отказва разтоварването на кравите, така че да може да се положат грижи за тях. Единственото разрешение, предложено от страна на Турция, е животните да бъдат извънредно заклани на територията ѝ. Там липсват дори изисквания за зашеметяване преди клането и животните усещат и преживяват страданията му във всеки един момент, казват още "Невидими животни".

От Българската агенция по безопасност на храните изпратиха и своята позиция до медиите по въпроса, от която става ясно, че след провела се среща днес, е взето решението кравите да бъдат разтоварени на пункт за почивка на живи животни на ГКПП „Капъкуле", което ще гарантира спазването на изискванията за хуманно отношение към животните.

"Румънската страна прие факта, че Република България не може да се намеси, защото става въпрос за търговски отношения между два икономически субекта, в случая между румънската фирма износител и турската фирма - получател. Освен това, съгласно Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/404 на Комисията и Делегиран регламент (ЕС) 2020/692, няма предвидена възможност животните да бъдат върнати обратно и пропуснати да преминат през територията на Република България, която е граница на ЕС. В допълнение Република Турция не е включена в списъка на Анекс 2 от Регламент 2021/404, според който се допуска повторно въвеждане на живи животни в ЕС", пише още в изпратеното писмо от агенцията. 

Те допълват, че БАБХ в ролята си на медиатор, е призовала за бързо и взаимно приемливо решение на казуса между Румъния и Турция, подчертавайки важността на сътрудничеството между страните и благосъстоянието на животните.

Водещи новини

Още новини