Качествени ли са млечните продукти в магазините - спор между БАБХ и "Активни потребители"

  • 23 октомври 2024 09:44

  • 560
  • 2
Качествени ли са млечните продукти в магазините - спор между БАБХ и "Активни потребители"
© БНТ

"Подбирам млечни продукти от пазара по вкусови качества, като потребител. Не остават назад и моите професионални компетентности. Млечните продукти, които са на пазара, са качествени и безопасни. Естествено има и изключения. Това показва официалния контрол, който извършва БАБХ", заяви в "Денят започва" д-р Татяна Николова – дирекция „Контрол на храните“, БАБХ.

Сергей Иванов от асоциация "Активни потребители" контрира.

"За съжаление доста масово е изключението. Ще припомня последното ни проучване за съдържанието на вода в сиренето, където изключението беше 58% от изпитаните марки, които не отговаряха на изискването за бяло саламурено сирене", подчерта д-р Сергей Иванов – експерт по безопасност на храните.

Според думите му предприятията, които правят подобни нарушения, трябва да бъдат глобявани и повторно проверявани.

"Ние издаваме предписания, поставяме предприятията на засилен официален контрол. Наказанието в най-голяма сила е спиране на дейността на обекта. Иначе паричните санкциии са от 2000 до 4000 лева за продукти, които се пускат на пазара с качествени отклонения, некоректно етикитиране и т.н.", каза д-р Николова.

Сергей Иванов обаче подчерта, че глобите масово падат в съда, а дейността на предприятията не се спира. През лятото "Активни потребители" изнесоха резултати от проучвания, вспоред които от тестваните 36 марки сирене на пазара - само 15 (42%) отговарят на изискването за водно съдържание до 60%, при 19 (53%) то е между 60 и 70%, а при 2 надхвърля 70%.

Как ще ни се отрази поскъпването на маслото в световен мащаб?

"След направените през лятото проучвания на „Активни потребители“ ние се самосезирахме и наистина в тези бизнес оператори, които бяха с отклонения от качествените показатели на млечните продукти, те бяха проверени. Бяха взети проби за лабораторен контрол и мога да ви кажа, че с 1-2% са от допустимите отклонения", каза представителят на Агенцията по храните.

"Методът за определяне на водно съдържание в млечните продукти е един и същ. Разломът се получава по това кой взима пробите. Когато ги вземеме заедно, след това от БАБХ не научаваме резултатите, защото било тайна кои марки са с нарушения и съответно това няма възпитателен ефект върху нарушителите. Марките няма никакъв проблем да бъдат изнасяни от БАБХ", категоричен е Сергей Иванов.

Д-р Татяна Николова подчерта, че според европейското законодателство БАБХ обявява имената на марки, само ако пордуктите не са безопасни за потребителите, а не ако не са влагани качествени суровини.

"Много често сирената, които са преоводнени също така имат и микробиологични проблеми и от категорията „влошено качество“ за 24 часа може да премине в категорията „опасен продукт“. Няма смисъл да се чудим, когато има проблем на пазара как да се измъкнем, това е лицемерно", подчерта д-р Сергей Иванов.

По думите на д-р Татяна Николова БАБХ е проверила що се отнася до производството на имитиращи продукти, агенцията е проверила 26 предприятия през септември и има едва 1 акт за административно нарушение.

Цената не винаги е определяща при избора на млечен продукт, смята Сергей Иванов.

Той обаче подчерта, че влагането на евтини суровини е измама и трябва при добро желание да се намесят и Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителя.

Според думите му популярните фермерски пазари също не са гаранция, че ще си купим качествен продукт, защото на тези пазари често липсва контрол и се допускат не само производители, а и търговци.

"Отчайващо замърсени млечни продукти сме намирали на такива пазари, с микробиологични проблеми", каза още Сергей Иванов.

Последвайте канала на

Росица Валентинова
560 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2024.10.29 | 23:29

2
Не 58% ами поне 90% от сирената, включително и тези, които уж са по тая пародия наречена БДС нито са правени по технологията за производство на истинско бяло саламурено сирене, нито изобщо са от истинско прясно мляко! Имената на тезим фирми не само трябва да бъдат казани, ами въпросните трябва да бъдат незабавно закрити и собствениците им съдени за тероризъм и участие в заговор за уврдеждане на здравето на цялата нация!

2024.10.23 | 10:15

1
Докато публично не кажете имената на не коректните фирми, и вие сте съучастници във фалшивите и не качествени стоки.

Добави коментар

Водещи новини