Изглежда нищо не може да уплаши туристите, които са решили да плажуват в Кранево. Здравната инспекция предупреди, че във водата са открити наднормени количества фекални бактерии, които може да предизвикат инфекции. И въпреки това летовници продължават да се къпят. Причина за замърсяването на морската вода е аварията в пречиствателната станция "Албена" на 4 юни.
Въпреки препоръките на РЗИ, на централния плаж в Кранево и днес имаше туристи, които се къпят във водата. Припомняме, че здравната инспекция в Добрич обяви, че след аварията в пречиствателна станция „Албена”, на 21 юни в морската вода са открити наднормени количества „ешерихия коли“ и „чревни ентерококи“.
Пробонабиране се извършва през ден, като утре се очакват вторите резултати.
"Нашата задача е да информираме плажуващите, че на този етап не препоръчваме да ползват водата за къпане в тези участъци, защото съществува такъв потенциален риск. Лабораторните резултати показват антропогенно замърсяване", каза пред БНТ д-р Светла Ангелова, директор на РЗИ Добрич.
Това може да предизвика евентуални чревни заболявания, ако къпещите се глътнат вода, коментира още д-р Ангелова. Предупреждението обаче не е стигнало до всички.
Как е водата?
- Турист: Много хубава е, днеска е идеално!
А знаете ли, че има частично замърсяване?
- Турист: Не, не казаха нищо.
Други пък са скептично настроени към информацията.
"Мисля, че и миналата година бяха създали някакво такова положение, аз така си мисля, някакво конкуренция. Новините си го казват и вестниците си го казват. Влязох и се къпах, да, макар, че дъщеря ми казва, че трябва да внимавам", сподели Билда Шабанова.
Пречистените отпадни води към момента не се изхвърлят в морето.
"Имаме уверението както на оператора на пречиствателната станция, така и на всички ангажирани със ситуацията контролни институции, че този разлив е преустановен. Това обаче трябва да се докаже с лабораторни изследвания, затова продължаваме през ден наблюдаваме", коментира д-р Светла Ангелова.
По принцип този плаж е с отлична оценка за качество на водите за къпане, според европейските стандарти. Такива са повечето от 20-ет крайбрежни зони в област Добрич.