Правилата за безопасност на труда не пречат на работата, те спасяват човешкия живот

Правилата за безопасност на труда не пречат на работата, те спасяват човешкия живот
Pixabay

Правилата за безопасност на труда не пречат на работата, те спасяват човешкия живот, но изграждането на култура на превенция  е дълъг процес, чийто успех зависи от общите действия на работодателите и работниците. Това заяви изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) инж. Екатерина Асенова по време на регионалната конференция за област Пазарджик „Прибери се у дома след работа! Там някой те очаква“. В събитието вчера се включиха над 90 представители на работодателите, на синдикалните и работодателските организации и на местната власт, съобщават от пресцентъра на ведомството.

Работата без трудов договор, неспазването на правилата за почивките и отпуските, освен че лишава работника от трудови и социални права, създава притеснения и несигурност у него, води до преумора и липса на концентрация, което е предпоставка за опасно поведение и инциденти при работа, коментира още Асенова. „Трябва да се изгради култура на нетърпимост към нарушенията на правилата. Работодателите да мотивират работниците да не се страхуват, а да съобщават за пропуските в безопасността на работната среда, защото понякога те застрашават човешкия живот“, заяви инж. Александър Борисов от ГИТ, предаде БТА.

Кампанията „Прибери се у дома! Там някой те очаква.“ за изграждане на култура на безопасна работа и превенция на трудовия травматизъм е организирана по инициатива на ГИТ с подкрепата на Министерството на труда и социалната политика. От пресцентъра на ГИТ казаха за БТА, че следващото събитие е предвидено във Враца.

Общо 157 са трудовите инцидента, довели до смърт през 2023 г. От тях 92 са пътно-транспортни произшествия или нетравматични събития. С вероятна инвалидност или тежко нараняване са 85 случая (три пътно-транспортни произшествия), а 304 са довели до временна неработоспособност, сочат данните на Главната инспекция по труда, представени по време на дискусия в социалното министерство за трудовия травматизъм през февруари.

При дистанционна работа служителят не е длъжен да отговаря на работодателя си, когато е в междудневна или седмична почивка

Водещи новини

Още новини