Правилата за безопасност на труда не пречат на работата, те спасяват човешкия живот, но изграждането на култура на превенция е дълъг процес, чийто успех зависи от общите действия на работодателите и работниците. Това заяви изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) инж. Екатерина Асенова по време на регионалната конференция за област Пазарджик „Прибери се у дома след работа! Там някой те очаква“. В събитието вчера се включиха над 90 представители на работодателите, на синдикалните и работодателските организации и на местната власт, съобщават от пресцентъра на ведомството.
Работата без трудов договор, неспазването на правилата за почивките и отпуските, освен че лишава работника от трудови и социални права, създава притеснения и несигурност у него, води до преумора и липса на концентрация, което е предпоставка за опасно поведение и инциденти при работа, коментира още Асенова. „Трябва да се изгради култура на нетърпимост към нарушенията на правилата. Работодателите да мотивират работниците да не се страхуват, а да съобщават за пропуските в безопасността на работната среда, защото понякога те застрашават човешкия живот“, заяви инж. Александър Борисов от ГИТ, предаде БТА.
Кампанията „Прибери се у дома! Там някой те очаква.“ за изграждане на култура на безопасна работа и превенция на трудовия травматизъм е организирана по инициатива на ГИТ с подкрепата на Министерството на труда и социалната политика. От пресцентъра на ГИТ казаха за БТА, че следващото събитие е предвидено във Враца.
Общо 157 са трудовите инцидента, довели до смърт през 2023 г. От тях 92 са пътно-транспортни произшествия или нетравматични събития. С вероятна инвалидност или тежко нараняване са 85 случая (три пътно-транспортни произшествия), а 304 са довели до временна неработоспособност, сочат данните на Главната инспекция по труда, представени по време на дискусия в социалното министерство за трудовия травматизъм през февруари.