Първите за тази година две двойки черни лешояди снесоха яйца

Pixabay
share

ървите за тази година две двойки черни лешояди снесоха яйца и започнаха инкубация в Стара планина. Това съобщават от неправителствената организация "Зелени Балкани". "Вълнуваме се от този изключителен успех за българската природозащита", коментира Ивелин Иванов от "Зелени Балкани", предаде БТА.

Завръщането на черния лешояд в България се осъществи в рамките на проекта "Светло бъдеще за черния лешояд". Реинтродуцираните в Стара планина черни лешояди вече са сформирали 12 двойки, повечето от които са заели гнезда, отбелязват още от организацията. В Източна Стара планина (Котленска планина) има сформирани пет двойки, като три от тях през последните две години са отгледали три малки. В Западна стара планина (Врачански Балкан и Понор) има седем сформирани двойки, които са отгледали две малки през последните две години. 

Възстановяването на редките видове е дълъг и сложен процес, който е свързан с ограничаване на заплахите за тях, създаване на предпоставки в дивата природа за живота им и др., казват също от "Зелени Балкани". Лешоядите са птици с огромни ползи. Унищожавайки трупове на диви и домашни животни, спират разпространението на зоонози. Връщането на брадатия лешояд, символът на българската природозащита, е следващата цел на еколозите. Предвижда се 15 млади брадати лешояда да бъдат освободени на малки групи до 2030 г. в България. Целта е от изчезнал вид птицата да стане обитаваща нашата страна. Първото освобождаване на птици е планирано за 2025 г., разказа за БТА биологът от организацията „Зелени Балкани“ Симеон Марин във връзка с проекта "Живот за брадатия лешояд".

От "Зелени Балкани" съобщиха и за смъртта на белоглав лешояд, който е бил ударен от автомобил на магистралата на 16 февруари. Въпреки усилията на експертите, птицата е загинала. 

 

Водещи новини

Още новини