България може да спаси живота на 3600 души на Балканите и да спести 10 млрд. евро разходи за здравеопазване, ако се освободи от зависимостта си от въглищната енергетика през следващото десетилетие.
Това се твърди в анализ на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (CREA) – независима международна научно-изследователска организация, направен по искане на „Грийнпийс“ – България.
Проучването изчислява щетите в бъдеще време и показва колко смъртни случая, заболявания и икономически разходи могат да бъдат предотвратени при три различни сценария.
Преди 6 години е направено първото оценяване на здравните разходи от въглищната енергетика в цяла Европа, коментира Десислава Микова от Грийнпийс България.
"Ако продължим да не водим смислен разговор за бъдещето и истински смислена трансформация, през 2035 г. ще сме отново на същото място. Здравната цена не е включена в цената на енергията, а я плаща цялото общество“, коментира Микова.
За периода 2016 – 2020 г. тя възлиза на близо 12 млрд. евро, според предишен анализ на CREA. Смъртните случаи и другите нелетални заболявания струват на държавата средно 742 млн. евро всяка година. Това са 0,9% от БВП на България.
Сумата е сравнима с бюджета за отбрана на държавата – 1,3 млрд. евро или 1,5% от БВП за 2022 г., се казва още в изследването.