В България постоянните пасища са най-евтините в Европа - едва 1887 евро за 1 хектар, а обработваемата земеделска земя струва средно 7303 евро и също е сред най-евтините в ЕС. Това показват публикувани в понеделник данни на Евростат, които се отнасят към края на 2022 г., информира 24 часа.
За сметка на това рентата, която плащат родните земеделски производители за обработване на наета от тях земя, не са никак ниски - средно 313 евро на хектар за година. А в Североизточна България средната рента достига дори 473 евро и това значително надвишава средното за ЕС ниво от 199 евро,
показват данните. Стойността на рентата в Североизточна България всъщност поставя този регион на шесто място в ЕС. Най-много пари за наета земя плащат земеделските производители в нидерландския регион Флеволанд - 1764 евро на хектар, следвани от тези на Канарските острови и регион Атика в Гърция.
А най-ниска рента има в два региона на Швеция - по 24 евро. В тях и цената на обработваемата земя е най-ниска в целия ЕС - средно по 2041 евро на хектар.
В абсолютни стойности и средно за цялата държава цената на обработваемата земя в ЕС е най-ниска в Хърватия. Тя струва 3700 евро за хектар. А най-скъпа е в Малта. В тази островна държава, в която има съвсем малко земеделски земи и силен пазарен натиск да се използва за други дейности, а не за земеделие,
1 хектар струва средно 233 230 евро
Навсякъде в ЕС разликата в цените на обработваемата земя между отделните региони е значителна, тъй като и качествата ѝ се различават. Цената зависи от климата, възможностите за напояване, близостта до транспорт, наклон, дренаж и т.н.
В Нидерландия обаче регионалните вариации в цените са най-големи. Например във Фризия - на североизток от Амстердам и Хага на брега на Северно море, тя струва над 66 000 евро за хектар. Докато във Флеволанд - региона, който е отвоюван от морето, достига 150 644 евро. В Гърция цените варират от 6290 евро в региона Дитики Елада до 84 820 евро в Атика.
Пасищата принципно са по-евтини за купуване, отколкото земята, която се обработва, но има и две изключения - Люксембург и испанския регион около Мадрид.
През последното десетилетие стойността на нивите и на рентата се е повишила около два пъти - и у нас, и средно за ЕС. През 2012 г. например средната рента в България е била 174 евро на хектар срещу сегашните 313 евро. Почти същото двукратно увеличение в сравнение с тогава търпи и рентата в Североизточна България.