Остри спорове се разразиха по повод идеята на управляващите висшето образование в държавните университети да стане отново безплатно. Отново, защото преди години беше така. Критикуващите властта са категорични, че това е популистка мярка, която няма особен смисъл. Други, като мен например смятат, че с тази мярка ще се даде шанс на много деца, които съдбата е запратила в неподходящи семейства, които не могат да им осигурят добро образование и комфортен живот. Още Търновската конституция въвежда безплатното образование и общинското самоуправление.
Криворазбраните представи на определени прослойки от обществото ни през последните над 30 годините попиляха както едното постижение, така и другото.
Къде другаде, ако не в сферата на образованието приоритет трябва да са умът, знанията, интелектът, шансът със собствените си сили и способности младите хора да постигнат по-добри резултати!
За съжаление у нас от над три десетилетия образованието не е безплатно, освен пожелателно на хартия, а резултатите от него са плачевни за нацията ни в цялост.
Преди изумявахме с образователната си програма, дори Желязната лейди - Маргарет Тачър, която през 70-те години на миналия век при визитата си у нас се впечатлила точно, само и единствено от образователната ни система.
Сега изумяваме света предимно с простотия и сервилност. Последните международни изследвания сочат българските ученици като най-неграмотни на Стария континент. После тези неграмотни отиват във ВУЗ-овете, а там пък е публична тайна продаването и купуването на дипломи - нали помните скандалните разкрития неотдавна на един преподавател от Югозападния университет по темата!? Преди това такива скандали тресяха и други учебни заведения.
Предците ни сигурно се обръщат в гробовете си от тези съвременни достижения на "цивилизацията",
защото те са давали мило и драго да изучат децата си, продавали са ниви и покъщнина...
Днес в образователните програми грубо се погазват и повелите на Конституцията ни в чл. 23, че "Държавата създава условия за свободно развитие на науката, образованието и изкуствата и ги подпомага. Тя се грижи за опазване на националното историческо и културно наследство" и т.н.
Мисля, че изобщо не се грижи за опазването на каквото и да е наследство, допускайки децата ни да се обучават по учебници, в голяма част от които се пишат абсолютни неистини и дори откровени политкоректни глупости. Ако не ми вярвате, погледнете какво пише в учебниците за националните ни герои и как е направено това. Допуска се от МОН и администрацията в това ведомство е отговорна за това.
Колкото до безплатното образование - защо пък не. В крайна сметка то е само стъпка в житейският път на всеки човек. Както казва любимият на много поколения читатели вълшебник на словото Марк Твен: Никога не съм позволявал на училището да попречи на образованието ми.