Комисията за енергийно и водно регулиране ще определи новите цени на водата от 1-ви януари 2024 година. Вече стана ясно, че в голяма част от страната увеличението ще е драстично - средно с 15% повече ще струва ВиК-услугата от Нова година.
Ангел Престойски, преседател на Съюза на ВиК операторите и управител на ВиК – Враца, поясни пред БНР, че цената на водата не се повишава - "тя е единна за цялата страна и се заплаща от ВиК-а операторите, подлежи на увеличение цената на ВиК услугите, които предоставят самите оператори".
"Цените на ВиК услугите са единствените в България, които са нормативно определени да бъдат социално поносими.
Увеличението се дължи на това, че досега не бяха компенсирани инфлационните процеси в сектора".
Когато има такова повишение в цената на услугата, в началото винаги има леко понижение на събираемостта, после нещата се нормализират, посочи той в предаването "Преди всички".
"Тези цени са поносими. Не цената на ВиК услугата е тази, която би дестабилизирала семейния бюджет. Тази социална поносимост е пречката да се отпускат водни пощоми, както се отпускат енергийни."
Потреблението на вода е свързано с определени хигиенни навици, не може постоянно да се стремим да го увеличаваме, смята Престойски.
Цените влизат в сила от първи януари, но дружествата обикновено дават толеранс от един месец, разясни той.
Дружествата, които не са си изпълнили инвестициите в бизнес плановете си, биват санкционирани, посочи експертът. Той отчете, че липсва интерес от страна на младите хора към работа в сектора, защото възнагражденията са ниски.
"Утре няма да има кой да отстранява аварии".
Ангел Престойски каза, че има напредък по запушване на течовете и намаляване на загубите на вода. Той отбеляза, че и в момента има въведени стандарти, по които се работи в сектора.