Сачева: И двете с Екатерина Захариева имаме осиновени деца и знаем колко е важно те да знаят своя произход

Булфото
share

Преди 7 години с Екатерина Захариева започнахме тази битка за промени в Семейния кодекс в полза на децата, които са осиновени или чакат да бъдат осиновени. Това написа във фейсбук депутатът от ГЕРБ-СДС Деница Сачева.

Двете с Катя имаме осиновени деца и знаем колко е важно те да знаят своя произход, за да живеят свободни и сигурни в себе си. За мен осиновяването е темата на моя живот, защото и майка ми е осиновена и повече от 50 години търси своя произход. Днешната законодателна победа посвещавам на нея.

Припомняме, че по-рано днес стана ясно, че  бившата външна министърка в третия кабинет на Бойко Борисов и настояща депутатка от ГЕРБ Екатерина Захариева е осиновила дете.

Бившата външна министърка Екатерина Захариева от ГЕРБ е осиновила дете

По време на пандемията тя е прекарала осиновителски курс. Признанието направи тя от трибуната на НС. 

Ето и целият пост на Сачева: 

С промените в Семейния кодекс днес дадохме възможност осиновените да получават по-лесно информация за произхода си. Създадохме Национална електронна информационна система за пълно осиновяване, която ще се създаде и поддържа от Министерството на труда и социалната политика, пише депутатът от ГЕРБ-СДС.
 

В същата система да бъдат включени данните от регистрите на децата и на кандидатите за осиновители, които в момента са пръснати в различните регионални дирекции „Социално подпомагане", както и децата, които не са били реинтегрирани в биологичните си семейства. Така цялата информация ще бъде на едно място. Процесът ще бъде проследим за всички решения, взети от отговорните институции. Създаваме електронна платформа за кандидатстване за осиновители, допълва Сачева.

 Ще се запази принципът да се търси най-добрият интерес на детето, като се разширят инструментите за работа на социалните работници, включително с възможности за допълнително социално проучване и осиновяване на братя и сестри заедно.

 Разсиновяване да се прави само след експертна оценка от социален работник или психолог за степента на разстройване на отношенията между двете страни.
 Осиновяването да не може да се прекрати по взаимно съгласие преди навършване на 25-годишна възраст на осиновения, пише още тя във фейсбук.

Водещи новини

Още новини