Дадена и спазена мъжка дума сред политиците е все по-голяма екзотика в съвременния свят. Но ето, че земеделският министър Кирил Вътев опроверга тази тенденция като спази своето обещание пред селскостопанските производители от Пловдивско и помогна с възстановяването на една дига, разрушена от наводненията в района неотдавна.
Думи на благодарност към министъра отправи Красимир Кумчев, производител и агроконсултант с близо 40 години практика, популярен в цяла България като „Ябълковия крал”, който преди година изкорени своите градини, принуден от калпавите политици у нас и навън. Преди десетина години той създаде методика за индивидуално разпределение на субсидиите в селското стопанство, целяща да ограничи кражбите и корупцията в тази сфера. Политиците обаче я четат и явно не искат да спират нито рушветите, нито корупцията и не я приемат вече над две петилетки, нито пък предлагат каквото и да е друго за изправяне на кривиците в ресора.
Ето какво коментира той:
„Само преди ДЕСЕТ дни - дойде, видя и обеща.
Днес, това което обеща - да се укрепят дигите на река Стряма, довели до наводнението в Трилистник преди година, е факт!
Министър Кирил Вътев!”
Дигата преди десет дни.
Същата дига днес
Припомням, че Красимир Кумчев е човекът, който можеше да реформира земеделието, но неотдавна отказа зам.-министерския пост и продължи работата си на полето, където отглежда зеленчуци със своите синове, след като изкорени ябълковите си градини.
Той никога не пести критика към порочните практики в сферата на земеделието, които над три десетилетия съсипват единственият сектор, който може да се развива успешно и да ни прославя по света, защото тук имаме невероятно съчетание от климат и почва. Било е време, когато селското стопанство ни е вадело от дъното, където са ни натиквали политици чрез национални катастрофи.
Но вместо това, както е известно днес ядем вносни боклуци от цял свят…
Публикувам коментара на Краси Кумчев с пълната убеденост, че за доброто трябва да се пише винаги, когато го срещаме – за да се множи и да печели повече последователи. Умението да казваме „благодаря” и да сме признателни е здравословно и мъдрите казват, че благодарността е паметта на сърцето.