От безплатното саниране на жилищните сгради по първия етап от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), който стартира в края на миналата година, ще отпаднат близо половината от проектите, подадени от Пловдив. За това говорят цифрите, предоставени от Министерството на регионалното развитие. До 1 юни тази година, когато бе крайният срок за кандидатстване по първия етап, са внесени 80 проектни предложения на обща стойност 151 655 559,72 лева с ДДС. Съгласно условията максималната стойност на средствата, които могат да бъдат предоставени за енергийно обновяване на жилищни сгради в Пловдив е 80 000 000 лв. На практика не достигат 71 655 559.72 лв. От МРРБ обръщат внимание, че определената сума от 80 млн. лв. за Пловдив е максималният размер на допустимите средства, а не гарантиран бюджет, пише "Марица".
При първия етап разпределението на средствата бе на база брой население в отделните региони. Пловдив влиза в категория с население над 150 000 души и по-малко от 400 000 души, което му отрежда лимит до 80 000 000 лв. За сравнение - Смолян и Карлово са в категория „Градски общини, които не са определени като основни центрове на растеж в Националната концепция за пространствено развитие“. За тях предвидените средства по първия етап са по 30 млн. лв. За страната общата стойност на безвъзмездното финансиране от Етап I, по Подмярка „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд“, възлиза на 1 129 881 600 лева с ДДС.
Справката на МРРБ показва, че в града под тепетата най-много желаещи да санират домовете си има в район „Централен“, който е подал 20 проекта от името на сдружения на собственици. Следват район „Южен“ с 19 блока и район „Източен“ - 18. По 10 проекта са подадени от името на жителите от районите „Тракия“ и „Западен“, а най-малко от „Северен“ - 3 броя. Напомняме, че при това кандидатстване общинските или районните администрации са водещи партньори и като такива имат ангажимент да входират проектните предложения от името на сдруженията на собствениците.
Кои от общо подадените 80 искания от Пловдив за 100 процента безплатно саниране на жилища ще отпаднат, не е ясно засега. На този етап те се оценяват от назначени външни експерти. Оценяването на проектите ще завърши през ноември тази година, а резултатите ще бъдат обявени в ИСУН 2020 /информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България/, както и на интернет страницата на МРРБ. Оттам уточняват, че тъй като процесът по оценяване не е приключил, санирането реално не е стартирало. Но пък общините имат право, докато чакат резултата, да започнат за своя сметка и на свой риск подготвителни дейности и обществени поръчки "под условие".
Мярката дава право сдружения на собственици, които ще останат извън класирането, да кандидатстват по Етап II по съответната утвърдена процедура, отново чрез общинската или районна администрация, на територията на която са регистрирани, като ползват изготвените документи от Етап I. Тук най-важният момент обаче е, че безвъзмездното финансиране е 80 процента, а разликата до 100 процента се поема от собствениците.„Интересът за участие в програмата е изключително висок, не само че финансирането по настоящата процедура е безвъзмездно, а и всички изпълнявани до момента програми за енергийно обновяване на жилищни сгради практически са безплатни за гражданите. По първия етап в ИСУН 2020 са подадени общо 3068 проектни предложения (3068 жилищни сгради) от 152 общински или районни администрации в страната. Общата стойност на проектите възлиза на 3 972 426 084,04 лева, с което се надвишава разполагаемият бюджет повече от три пъти“, коментират от ведомството на регионалното развитие. Според експертите тенденциите в бъдещите схеми за енергийно обновяване ще бъдат в посока увеличение на самоучастието на собствениците. Това е и в смисъла на Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС), че „основната грижа за общите части в сграда - частна собственост, следва да се извършва от конкретните собственици в нея, а държавата следва да подпомага процеса“.
Общо 14 многофамилни блока в Пловдив, подали проектни предложения по етап I за саниране, бяха обследвани безплатно за техническото състояние със средства от общинския бюджет. Шанс за това получиха първите 10 кандидати, а след това още четирима.
За целта бяха заделени 1,5 млн. лева. По-късно тази сума се намали, защото държавата определи по-ниска цена от предварително предвидените 5,23 лв./кв. метър без ДДС, обясниха от Община Пловдив.
Късметлии излязоха жителите на ул. "Бр. Шкорпил" 1-11 в район "Южен", на ул. "Месемврия" 7 и 9 в район "Източен", бул. "Шести септември" 117-133, на бул. "Руски" 16, на ул. „Босилек” 1 и 3 в район „Източен”, на ул. „Победа” 17-21-А в „Северен”, на ул. „Равнища” 2 в „Западен” и на ул. „Даме Груев” 58-64 в „Южен”.
Блоковете са подбирани по критерии, определени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/ - над 5000 кв. метра разгъната площ и максимално съгласие на съсобствениците.
За сравнение - Община Бургас пусна обществена поръчка и приготви 16 млн. лева за технически паспорти, като дори изпрати общински служители от врата на врата, за да набере повече кандидати и да се усвоят парите.
Изискването за паспортизация и анализ на енергийната ефективност на жилищните сгради е нов момент в сегашните условия за кандидатстване. Това е ангажимент на сдруженията на собствениците, които по принцип плащат със свои средства обследването. На тези, които бъдат одобрени от МРРБ, разходите ще бъдат възстановени по програмата. Другите, които отпаднат, ще пият "по една студена вода".
В началото на юни тази година стартира втори етап от изпълнението на подмярка „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд“ към компонент „нисковъглеродна икономика“ на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). По него е предвидено размерът на безвъзмездната финансова помощ да е 80% от допустимите разходи за енергийно обновяване, а останалите 20% са за сметка на собствениците. Проектни предложения по втория етап ще се приемат до 16 януари 2024 г. Към днешна дата по него няма внесени документи от Пловдив и региона. От МРРБ предупреждават, че предвид необходимото време за проверки и други подготвителни дейности общинските или районните администрации могат да откажат да приемат заявления за участие след 10 декември 2023 г. Както и при първия етап, и сега допустими за кандидатстване са всички многофамилни жилищни сгради, които са проектирани преди 26 април 1999 г.
Общият размер на средствата по Етап II е в размер на 282 470 400 лева с ДДС. В тази сума е включен и невъзстановим данък върху добавената стойност в размер на 47 078 400 лева. От МРРБ уточняват, че общият размер на средствата по процедурата може да бъде увеличен в случай на наличие на недоговорен или спестен финансов ресурс от процедурата по Етап I.
Областите Пловдив и Смолян влизат в Южен централен район за планиране /един от шестте района/ заедно с областите Пазарджик, Хасково и Кърджали. Максимална стойност на безвъзмездната финансова помощ, която районът може да получи, е в размер на 47 078 400 лв. В случай че за даден район на планиране не са подадени достатъчно предложения за инвестиции и е наличен неусвоен финансов ресурс, той ще бъде прехвърлен и разпределен на другите райони на планиране.
Изцяло със собствени средства се финансират следните дейности: обследване за енергийна ефективност и сертифициране за ЕЕ - първоначално обследване за енергийна ефективност, изготвяне на технически паспорт на сградата, изготвяне на инвестиционен проект, авторски и строителен надзор.
Минималният размер на заявените средства по всяко индивидуално предложение е 50 000 лева. Максималният размер на заявените средства за сграда/ блок-секция/група от блок-секции не може да надхвърля 9500 000 лева. Разходите са допустими за финансиране, ако са направени и платени в периода от 1 февруари 2020 г. до 30 юни 2026 г. Тогава е и крайният срок за изпълнение на проектите.
Кандидатстването по настоящата процедура също е по електронен път чрез информационната система за Механизма за възстановяване и устойчивост (ИС за МВУ), като предложенията за изпълнение на инвестиция по настоящата процедура се подават на интернет адрес: https://eumis2020.government.bg
Карлово и Сопот може да се окажат отличници и по настоящата програма за саниране. И двете общини заделиха средства, за да подпомогнат собствениците при изготвяне на техническите паспорти и енергийното обследване на сградите.
Община Карлово е представила в МРРБ общо 30 проекта, като поне пет от тях включват по повече от един блок. С изключение на три във Ведраре, всички останали са в Карлово. Програмата обхваща всички райони на града, в които са построени жилищни блокове, като най-много са там, където са концентрирани повече многофамилни сгради. Това са улиците „Дъбенско шосе“, „Теофан Райнов“, „Ген. Карцов“ Предвижда се обновление на блокове и по улиците „Златна ливада“, „Ал. Стамболийски“, „Граф Игнатиев“. Общата стойност на проектите е близо 29 милиона лева. За тях предвидените средства по първия етап са 30 млн. лв.
Градът на Левски тръгна към изготвянето на тези проекти със значителна подготовка от предходната Национална програма за енергийна ефективност през 2016-2017 г. , при която бяха обновени 26 блока в Карлово, Баня и Ведраре.
Сопот също е община с голям положителен опит от първия етап на програмата през 2016-2017 г. Тогава бяха санирани седем жилищни сгради. Първи грейна обновен висок жилищен блок в Анево. Той е на Подбалканския път, почти на границата на общината, и посреща влизащите в нея откъм София. На красивата фасада ги приветства внушителен портрет на Иван Вазов в цял ръст. Върху останалите обновени блокове са изрисувани генералите Георги и Владимир Вазови и още един портрет на народния поет.
Кметът Деян Дойнов свика досега три общоградски събрания за санирането, на които се отзоваха повече от 200 сопотненци. Броят на сградите бе определен според средствата, които ПВУ може да предостави. В същото време на общоградско събрание Дойнов обяви, че Общината ще подпомогне финансово сдруженията на собствениците с 300 000 лева.
След около месец екипът на Дойнов свика ново събрание, на което стана ясно, че Общината ще представи пред МРРБ общо 32 проекта за толкова жилищни блока, като впоследствие по предложение на администрацията ОбС гласува общо 600 000 лева за подпомагане на сдруженията на собствениците. Иначе внесените предложения за саниране са на обща стойност 28 790 644,16 лева.
Жилищните блокове, които Сопот предлага за саниране, са основно в ЖК „Сарая", изграден през 80-те години на миналия век, когато оръжейното предприятие ВМЗ бе в апогея си и работещите в него бяха около 10 000 души.
Община Смолян подаде 65 проектни предложения за включване в първия етап за саниране с европари. Всички постъпили заявления от Сдруженията на собствениците за участие, придружени от доклади за енергийно и техническо обследване, са обработени и подадени в системата ИСУН 2020 в рамките на обявения краен срок 31 май 2023 г. Проектните предложения са на обща стойност 68 668 462,74 лева и РЗП 208 580,88 кв. м жилищна площ.
Родопският град обаче има лимит да подаде за саниране сгради по програмата до 30 млн. лв. Цифрите "говорят", че са подадени заявления за двойно повече средства. Всички кандидатствали чакат с нетърпение резултата от извършена оценка и класиране на подадените проекти, което ще се обяви през ноември 2023 г. Община Смолян вече стартира втория етап за кандидатстване.