В най-скъпия пловдивски квартал - Капана, вече три години не могат да се справят с течовете.
Омбудсманът на Пловдив Борислав Стаматов е затрупан от сигнали на граждани, които срещат неразбиране от институциите за наводнените им сутеренни помещения. Касае се за сгради, които са в топ центъра на Пловдив, и които са паметници на културата.
Общественият посредник е алармиран за пореден теч с висок интензитет в къща на ул. „Загреб“ в арт квартал Капана. Стаматов заяви, че от 2020 г. се води активна кореспонденция с Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на околната среда и водите, ВиК и Община Пловдив, но към момента казусът не е решен.
Хората се притесняват, че обилното пълнене на избените помещения на тези сгради компрометира техните конструкции и след време може да възникнат аварийни ситуации, довеждащи до саморазрушаване.
Все пак, наемател на заведение на ул. „Константин Стоилов“ в квартала, е инсталирал помпа за своя сметка, която изпомпва денонощно събиращата се вода и я изхвърля в уличната канализация, което е облекчило ситуацията. До момента течове има и на улиците „Абаджийска“ и „Железарска“, а собственици и ползватели на имоти в Капана организират подписка, с която ще се търси категоричната намеса на държавата в разрешаването на проблема.
От ВиК-Пловдив твърдят, че не са констатирали течове от тяхната водопроводна мрежа, и предполагат, че в мазетата избиват подпочвени води. От Асоциацията по ВиК са дали препоръка, че ако не бъдат установени други скрити водопроводни аварии в района, е нужно Община Пловдив да възложи хидрогеоложко проучване. Засега обаче липсва информация това да е направено, предава Дарик.
Омбудсманът на Пловдив е изпратил писмо до министъра на регионалното развитие и благоустройство Андрей Цеков за становище по казуса и даване на указания за трайно разрешаване на проблема.