НАП: Намаляха укритите приходи на фризьорките, козметичките и маникюристките

Freepik
share

С над 10% е намалял делът на укритите приходи и на рисковите лица във фризьорството и козметиката през последните 10 години, а резултатът се дължи на усилията на Национална агенция за приходите (НАП) да насърчи доброволното спазване на данъчното и осигурително законодателство и да санкционира нарушенията. Това каза в подкаст на приходната агенция Катя Цветанова – главен експерт по приходите в дирекция "Управление на риска", съобщиха от НАП. 

Според нея НАП поставя акцент върху партньорския подход и в разкрасителния бранш, като за намаляване на риска от неотчитане на обороти и неплащане на данъци и осигурителни вноски от фризьори, козметици, маникюристи се прилагат различни методи за насърчаване на доброволното плащане.

„Изпращаме напомнителни и предупредителни писма“, посочи експертът, като добави, че същевременно се извършват и контролни действия за установяване на допуснати нарушения и тяхното отстраняване.

НАП ще уведомява за задължения с електронни писма

Ръстът в потреблението, разнообразието на услугите в сектора, както и повишаването на цените им, са сред основните причини общият размер на щетата за фиска от неплащане на данъци и осигуровки да остава относително висок – над 32 млн. лева за година, отчитат от НАП. Катя Цветанова посочи, че през 2021 г., когато е извършено последното до момента оценяване, потреблението на разкрасителни процедури е за над 642 млн. лева, а нарастването е с повече от 62% спрямо 2013 г. 

Според Цветанова за тези резултати допринася и непрестанното включване на нови лица в този сравнително достъпен сектор, тъй като от практикуващите се изисква само завършване на квалификационни курсове. Анализите показват още, че голяма част от тях допускат нарушения поради незнание или небрежност, отбеляза тя. 

Най-голям дял в общия размер на загубите за фиска (43-44%) се дължи на недекларирани осигурителни задължения, тъй като лицата, извършващи дейностите в сферата за красота и здраве, най-често са самоосигуряващи се и дължат социални и здравни вноски за своя сметка. Налице е също установена щета от неплащане на ДДС и подоходни данъци от физически и юридически лица. Често те не отчитат в пълен размер приходите си от продажби, като не издават касов бон при наличие на задължение за това – най-често чрез използване на ваучери, плащане през интернет или при други безкасови постъпления, каза Цветанова.  

В съобщението от НАП напомнят още, че всички лица и временно действащи обекти, като павилиони и шатри за масаж на плажа също трябва да декларират приходите си и да заплащат данъци и осигуровки.   

Водещи новини

Още новини