Неотдавна Министерският съвет прие националния профил за оценка на риска при бедствия и аварии. Пожарите са сред най-възможните бедствия, които могат да се случат в България, макар че според този профил на оценка на риска тяхното въздействие не е толкова страшно, колкото би било едно земетресение. Това коментира пред bTV доц. Георги Костов от Лесотехническия университет.
"Южните части на България имат подобен на гръцкия климат – вървят в същата посока. Мога да го потвърдя с факти – само за тази година, но това е ежегодно, над 50% от пожарите, които са се случили в България, са в района на Регионална дирекция – Кърджали. Това са Хасково, Свиленград, Кърджали. Пожари има и в Бургас, в южните части на Сакар“, заяви той.
„Променя се климатът, променя се човешкото поведение и се изостава с адаптацията на управлението. До скоро се смяташе, че горските пожари са проблем само на пожарникарите. Благодаря на всички, които са терен, грижат се, наблюдават и пазят горите на България. Щяхме да имаме апокалиптични картини като в Гърция, но през последните 10 години се направи много в оборудването и превенцията. Това обаче вече не е достатъчно. Пожарите не са проблем само на Гърция, това е проблем и на Испания, на Италия, на Португалия“, посочи още доц. Костов.
„2017-2018 г .имаше стотици загинали – в Гърция, и в Португалия. Оттогава Европа прие една стратегия – до 2025 г. жертвите от горски пожари да станат нула, но за това необходими мерки – развитие на превенцията, която може да се развива само чрез развитие на интегрирано поведение на ландшафтите. Това означава да се създадат устойчиви ландшафти и дори да се случи запалване, много бързо да може да се реагира. Без превенция гасенето е нвъзможно“, обясни още ректорът на Лесотехническия университет.