Позиция на Фондация Българска Памет във връзка със сигналите срещу ръководството на Детско художествено студио "Св. св. Кирил и Методий", Битоля.
В началото на м. юли тази година 30 талантливи младежи от България и Северна Македония взеха участие в кампанията на Фондация Българска Памет "От двете страни на границата", по време на която имаха възможност заедно да рисуват, творят, разгледат забележителностите на град София и да посетят ключови български институции като Президентството и Народното събрание.
В рамките на събитието младежите нарисуваха заедно огромна картина, изобразяваща идеята за единство и сплотеност между двете държави и демонстрираха, че въпреки конфликтите на политическо ниво между страните, те не влият на отношенията между младите хора, които прекараха 5 дни в столицата. Престоят традиционно бе по инициатива и финансиране на д-р Милен Врабевски и Фондация Българска Памет.
Д-р Врабевски и екипът на фондацията срещат младежите от двете страни на границата вече повече от 16 г., организирайки образователни семинари, спортни инициативи, социално подпомагане, обмяна на опит, размен на изследователски гостувания, съвместни чествания и други събития, които целят да сближат децата от двете съседни държави.
Припомняме, че още след първото посещение на младежите от Детско художествено студио „Св. Св. Кирил и Методий” в България през юни 2022 г., държавната издръжка на ателието бе спряна без обяснение за пръв път, откакто то съществува – от 55 години. Оттогава студиото се издържа главно от д-р Милен Врабевски, за да могат младите художници да продължат да се обучават и да рисуват безплатно, както е било винаги. По повод самосезирането на македонските власти, че децата от студиото са използвани за политически цели, като организатори на събитието подчертаваме следното - абсолютно всички деца и от Северна Македония, и от България имат подписани декларации от родителите си, в които ясно и подробно е описано, че са наясно с програмата на инициативата и дават съгласието си децата им да посетят президентската институция, както и Народното събрание на България, включително и да се срещнат с президента Румен Радев и представители на изпълнителната власт.
Отбелязваме и че нито един родител не е подал сигнал или оплакване по повод престоя на децата в София, а разследването е образувано след политическа намеса.
Вместо да се работи в полза на създаване на добър политически климат, тази ситуация ясно показва, че има политически лица в Северна Македония, които ясно демонстрират нежеланието си хората от двете страни на границата да се сближават.
Кампанията ни "От двете страни на границата" цели да привлече вниманието на политиците към това, че отношенията между младежите от двете държави не бива да бъдат жертва на предразсъдъците и негативните югославски стереотипи, налагани от РС Македония, на които сме свидетели и в момента.
За 17 години сме направили безброй съвместни инициативи с младежи от България, Северна Македония, Албания, Молдова, Сърбия, Украйна, инвестираме в техните умения, подкрепяме талантите им, защото за нас е кауза да събираме младите хора в името на по-доброто бъдеще.
И ще продължим да работим за това, защото виждаме, че сме на прав път и защото никой не може да отнеме усмивките на младежите на тръгване от нашите събития, нито пък новите приятелства, които създават. И това е безценно.