След падналите дъждове за последните 24 часа, водните количества на по-голямата част от реките в басейна на река Марица са около и под праговете за средни води и около праговете за ниски води. Това поиказват последните данни за речния отток на Националния институт по метеорология и хидрология.
Нивото на реката под тепетата даже има спад от 1 см, а в Пазарджик се е покачило с 30 см.
През изминалото денонощие речните нива в по-голямата част от басейна на река Марица са останали без съществени изменения, като в резултат на валежи и работа на хидротехнически съоръжения за водосбора на р. Тополница, са регистрирани повишения на планинските притоци на р. Марица.
По-значителни изменения са отчетени на р. Тополница при с. Поибрене (с -58/+150) см и при с. Памидово (с -36/+54 см), на р. Луда Яна при с. Росен (с -6/+163 см), на р. Чепеларска при с. Наречен (с -7/+30 см). Регистрираните изменения на р. Тунджа при гр. Баня (-45/+45 см) и на р. Въча при гр. Девин (-75/+75 см) са в резултат от работата на хидротехнически съоръжения. Отчетените изменения на речните нива в останалата част от басейна са както следва: за водосбора на р. Тунджа от -13 см до +10 см, за водосбора на р. Марица от -14 см до +38 см, за водосбора на р. Арда от -6 см до +4 см, съобщава "Марица".
Според прогнозите утре, в резултат на валежи, ще има повишения на речните нива в целия Източнобеломорски басейн. Значителни повишения ще има на 17 юни /събота/ в рило-родопските и старопланински притоци на р. Марица. Възможни са локални разливи. На 18 юни /неделя/ в голяма част от басейна речните нива ще се понижават. Нови краткотрайни повишения са възможни отново в рило-родопските и старопланинските притоци на р. Марица, както и в долните части от водосбора ѝ. На 19 юни /понеделник/ речните нива в целия басейн ще се понижават.
От Министерството на земеделието и храните съобщиха, че във връзка с усложнената метеорологична обстановка, служителите от всички клонове на „Напоителни системи“ ЕАД, извършват постоянен контрол и наблюдение на язовирните съоръжения, корекции на реки и предпазни диги, стопанисвани от дружеството. Към момента язовирите разполагат с необходимите свободни обеми за поемане на водни маси и се спазват определените контролни обеми. Предприети са всички възможни действия с цел превенция от наводнения, като е осигурено и денонощно наблюдение на обектите.