Българското семейство харчи средно под 1000 лева годишно за играчки

Pixabay
share

Българското семейство харчи средно под 1000 лева годишно за играчки или средно по около 90 лева на месец. По този показател България е на последно място в ЕС по средства, отделени от домакинствата за такива разходи. В играчките не са включени бебешките пособия. Това каза в интервю за БТА собственикът на веригата магазини за детски играчки Мариан Колев в навечерието на Деня на детето.

Същевременно в страната 98 на сто от третата по численост, според последното преброяване, ромска етническа група не са купували качествени детски играчки, а залагат главно на играчки еднодневки, които влизат в страната по незнайни пътища, каза Колев.

Два процента от ромите обаче харчат десет пъти над българския стандарт за едно пазаруване или колкото средно едно семейство за година. 

За съжаление играчките са една от групите стоки, от които първо българското семейство намалява като бройки покупките. Когато свиваме коланите заради високите енергийни разходи и за храна, вместо пет, обикновено купуваме по една-две играчки за рожден ден и за Коледа, коментира Колев.

Цените на играчките запазват миналогодишните си равнища

Въпреки свитите разходи на българите за играчки, оборотите от 2022 г. се запазват аналогични на предходната година, но това основно е заради ръста на цените. Средно за този период в страната играчките са поскъпнали 7-8 на сто. От началото на годината цените са без промяна, а прогнозите са тази тенденция да се запази и до края на 2023 г., каза Колев. Според него по ръст на цените България е на средните за ЕС равнища. По-чувствително увеличение на цените обикновено има при играчките, които излизат за първи път на пазара и са с по-висока добавена стойност, но това е световна тенденция, коментира предприемачът.

Продължава тенденцията малкото български производители на дървени детски играчки да работят основно за външния пазар и то с пълния си капацитет, а забраната за износ на дървесина от Русия, която бе в отговор на европейските санкции, не им е оказала съществено влияние, смята предприемачът. Малкото останали наши производители на играчки са предимно фокусирани върху дървените изделия, основно заради факта, че цената на дървесината у нас е сред най-ниските в Европа. Продукцията ни отива в държавите от ЕС с висок стандарт и с развито екологично мислене - Германия, Франция, Нидерландия, Великобритания, коментира Колев. 

Водещи новини

Още новини