Сериозен ръст на жилищните застраховки у нас. Според брокерите интересът към тях се наблюдава обикновено след природни бедствия, както при наводнението в Карлово от миналата година, така и сега след разрушителното земетресение в Турция този месец.
Марияна Веселинова живее в двустаен апартамент в Русе. Застрахова го всяка година като сумата, която заплаща, не надхвърля 70 лв. Наскоро ѝ се е наложило да се възползва от обезщетение.
Много хора обаче не могат да си позволят застраховка на жилището и се надяват да не им се налага да търсят помощ или обезщетение, пише БНТ.
През последните седмици все повече русенци търсят варианти да застраховат имуществото си. Застрахователите обясняват, че хората искат сигурност и спокойствие.
"По-скоро не ги притесняват наводненията, а земетресенията. Земетресението не го водят точно природно бедствие, а природно явление, затова при всеки един застраховател рискът "земетресение" е отделно", заяви Евгения Иванова, застрахователен брокер.
В случай на риск собственикът е длъжен писмено да уведоми застрахователното дружество в тридневен срок.
"Завежда се претенция. От момента, в който са подадени всички документи, тече 15-дневен срок. До 30 дни максимум се е случвало да се изплати застрахователно обезщетение", каза още Евгения Иванова.
Годишната застраховка за двустайно жилище с пазарна цена от 60 000 лева и застраховка на мебели и техника за не повече от 8000 лв. е около 70 лева.