Министър Гечев и Сергей Станишев обсъдиха перспективите пред ЕС за чиста и достъпна храна

Novini.bg
share

Трябва да излезем от вътрешната ни черупка, да обсъждаме какво искаме да се случи за нас – без партньори в ЕС няма как да постигнем каквото и да е. Това заяви по време на форума евродепутатът Сергей Станишев по време на организирана от него международна конференция на тема "Да изхраним Европа по време на криза".  

Той постави три водещи въпроса по време на дискусията: защо се провежда конференцията, защо точно сега и какво се цели да бъде постигнато чрез нея.

„През май 2020 г. ЕК приема своята стратегия „от фермата до трапезата“, включва намаляването на отпечатъка върху климата, конкурентоспособност и продоволствена сигурност. 35 законодателни инициативи вървят като инструмент за прилагане на тази стратегия“, каза той.

Станишев: Стига с тези игри! Нека стъпим здраво на земята

„Дори в самата Европейска комисия има вътрешни разминавания и противоречия между дирекции и конкурентноспособността, може би затова не пожелаха представителите им да дойдат. Не значи обаче, че не трябва да има публична дискусия. Прибързан и небалансиран подход рискува да задълбочи противоречия между страни в ЕС и между приоритети. Търсим баланс, поне от българска перспектива. Защо сега се провежда - много от инициативите вече са в процес на приемане и обсъждане“, допълни още Станишев.

„Искаме да постигнем стъпки по формиране на национална позиция с широка подкрепа. Очакваме от министъра и екипа му да защитава националния ни интерес, но без гръб на производители и потребители ще олекне като позиция. Трябва да говорим с един глас.

"Трябва да сме отворени към позициите към другите, не можем да стоим статични като съюз, докато другите се променят. Задачата не е да държим статуквото докато можем, а да намерим балансиран и адекватен подход“, обясни той.

Той посочи три водещи аспекта: „Здравето на хората – един от основните аспекти. Интересите на селскостопанския и аграрния сектор – работни места, конкурентоспособност е вторият. Третият – околната среда и климата. Търсим баланс между трите аспекта, който е разумен, дава перспектива и трасира пътя по разумен начин.“

Земеделският министър Явор Гечев заяви „Не е трудно да си министър на земеделието, трудно е за фермерите, защото политическите решения в крайна сметка рефлектират върху тях. Европа е пред реформи, сега е пред най-голямата, най-екологичната, най-скъпата и най-касаеща всички – потребители, фермери.“

„Като че ли тази романтична идея за това да ядем чиста храна, да е достъпна като цена, да е лесно приложима от фермерите, да е разбрана от потребителите, май е само романтична на този етап, заради много въпросителни. Европа мислеше едно в спокойни, устойчиви времена, и в един момент се случи война в Европа. Войната в Украйна промени всичко – цените на базовите горива, промени цените, търговските пътища“, каза още той.

„Трябва да сме амбициозно зелени, да осигуряваме чиста храна, но и да имаме продоволствена сигурност на Европа. Ако стратегията беше общосветовна, всичко щеше да е наред, но все повече внос на храни се появява от трети държави. България вече заяви, че ще променя общостратегическия си план“, смята министърът.

Водещи новини

Още новини