В цял свят промишленият ток е по-нисък от този на битовите абонати, в целия ЕС това е практика, а у нас не е така. Това заяви пред БТВ председателят на Асоциацията на месопреработвателите Кирил Вътев. Цената на тока обаче се калкулира в крайния продукт и така потребителите поемат тежестта.
Според Димитър Зоров от Асоциацията на млекопроизводителите най-големият проблем е ставката на ДДС. ДДС на хранителните стоки в Англия е 0%, в Полша за свежите продукти – мляко и сирене е с 0%. Това се отразява на цената в магазина, нашите производители фалират и идва вноса, който измества българските фирми.
Доставната цена на хляба за последните години не са променяни, независимо че има скок в осигуровките, лихвите по кредитите и цената на горивата, съобщи от своя страна Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите. В Хасково цената на хляба скочи с десет стотинки само в три търговски обекта. Държавата обаче казва, че контролираните цени се движат само нагоре. Това не може да позволи предвидимост на икономическата среда, убедена е Кукушева
Председателят на Асоциацията на млекопроизводителите Димитър Зоров потвърди, че за 1,5 г. цените не са били повишавани независимо от скока на горивата. Вероятността да се повишат отново цените е минимална, тъй като има опасност за покупателната способност на българите. На 100 лв разход за електричество отиват 5% от сумата в зависимост от капацитета на предприятието.
Според Кирил Вътев от Асоциацията на месопреработвателите месните продукти се оскъпяват с половин процент, заради повишаването на тока с 13%. Спекулата тук се използва от некомпетентност. Всички производители са на ръба на оцеляването, да обслужват кредитите. В момента всички работят под ръба, потвърди Димитър Зоров, а на производителите продължава да се гледа като на някакви мошеници.