Държавна агенция „Архиви“ представя нови сайтове и постъпления

укипедия
share

Както всяка година, на тази дата - 10 октомври, се отбелязва Деня на българските архивисти, съобщават от научната институция за novini.bg.

Мисията на ДАА като културна институция, съхраняваща и популяризираща националното документално богатство, би била немислима без усилията на специалистите, посветили своите професионални умения на опазването на документалното наследство и неговото показване пред широка обществена аудитория.

Днес на нарочна пресконференция се представят последните постижения и инициативи, с които Държавна агенция „Архиви“ дава своя ценен принос за „оживяването“ на миналото и неговата презентация в условията на новите технологични постижения:

• първите две интернет страници от новата дигитална колекция с документи за значими личности в българската история,

посветени на съхраняваното в архивите наследство на Константин Стоилов и на Гоце Делчев. Първият сайт популяризира видния български политик и дипломат от втората половина на XIX в. Константин Стоилов и чрез публикуваните в него документални свидетелства илюстрираме огромното значение на бележития българин за развитието на нашата държава в икономически и външнополитически план, както и достойното мястото, което тя заема в Европа благодарение на блестящите му способности и усилия. Вторият сайт показва документални детайли от революционната дейност на Гоце Делчев основно чрез документите, писани от неговата ръка, които се съхраняват в Централния държавен архив (ЦДА) и в други културни институции;

        • новите постъпления, придобити от ЦДА през последната година, важен акцент от които е

Паметната книга за известния философ и поет Пенчо Славейков, изработена през 1940 г. от Българското академично дружество „Пенчо Славейков“.

Тя е подготвена за тържествата в чест на Пенчо Славейков, организирани от дружеството в Брунате (Италия), в рамките на които е открита първата паметна плоча за поета върху фасадата на хотел „Белависта“, където поетът завършва жизнения си път през 1912 г. Книгата съдържа пожелания и подписи както на участниците в тържествата на 24 май 1940 г., така и на редица посетители на „Белависта“ и поклонници – българи и италианци, за времето от 1940 до 1944 г.;

• допълнителните постъпления към фондовете на политиците Г. М. Димитров и Иван Михайлов (Ванче), художника Иван Газдов, поета Младен Исаев и скулптора Светлин Русев, както и новопостъпилия семеен фонд на Дянко и Младена Сотирови – представители на българската емиграция в Лондон и журналисти в радио „Свободна Европа“.

Водещи новини

Още новини