За лошите пътища и шофьорските грешки след тежката катастрофа с един загинал и осем ранени

pixabay
share

„Генерално погледнато, всички проблеми, които касаят пътната безопасност- и обучение, и камери, и пътна полиция, и инфраструктура, и състоянието на автопарка, са неглижирани”. Това коментира Владимир  Тодоров, председател на Асоциацията на пострадалите от катастрофи, в ефира на предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS.

 „В общество, в което никой не уважава закона, на никакви нива, включително на най-високи, постепенно се деморализира цялото общество и в частност тази специфична група от хора, каквито са агресивните водачи и тези, които употребяват алкохол и наркотици. Наказателният кодекс от гледна точка на наказания и относителна справедливост с оглед на тежестта на нарушенията, е добър.  Достатъчно високи са наказанията. Но, никой престъпник не спазва закона заради това дали е тежък или не е тежък. Степента на вероятност да бъде приложен закона възпира извършителите на такива престъпления. Що се отнася до Закона за движение по пътищата, действително в административно-наказателните разпоредби има пропуски по отношение на тежестта на наказанието. Не може да се допускат наказателни постановления, които не влизат в сила и глоби, които не се плащат. Събирането на доказателства е ключово, прокурорът задължително трябва да отиде да види местопроизшествието. Разследващият, които извършва огледа на местопроизшествието, не довършва до край съдебното производство. Той е дежурен, посещава го, описва каквото намери там и след това друг води разследването”, е мнението на адвоката Людмил Рангелов.

Според Тодоров, за съжаление, трябва да стане някоя наистина впечатляваща катастрофа, за да се изследват пътните условия. „Големият проблем в България с автоекспертизите е, че разполагаме с много ограничен брой автоексперти. Досега не съм чул да има глобен кмет за състоянието на пътя и някой да понесе отговорност. Имаме изключително неефективен административен процес. 50 % от глобите не се плащат”, каза той.

Загиналият шофьор, причинил верижната катастрофа край София, имал над 20 нарушения

Адвокат Рангелов допълни, че всяко тежко пътно- транспортно произшествие  предполага изследване на всички обстоятелства, които имат отношение към пътния инцидент. „Прокуратурата няма законодателна инициатива, но има възможности да влияе”, каза той.

Владимир Тодоров предложи специално за пияни и дрогирани шофьори да се предвиди законова възможност за конфискуване или временно задържане на автомобила.

Подробности за жестоката катастрофа в Панчарево

 „Многобройните нарушения водят съответно до отнемане на точки от контролния  талон. Когато се премине критичната  граница, на практика водачът остава без свидетелство за правоуправление. Това не решава проблема. Които си е нарушител, той кара и без свидетелство за правоуправление”, завърши адвокат Рангелов.

Водещи новини

Още новини