Приключи етапът по обезопасяване на покрива на монумента „Бузлуджа“, съобщава председателят на фондация „Проект Бузлуджа“ арх. Дора Иванова.
Екип от алпинисти вече почисти всички отломки от дъски, вата и ламарини, следва почистване на всички основни пространства в сградата и дейности за опазване на куполната мозайка, както и изграждането на посетителски пътеки. Планира се това да се случи до ноември т. г.
Дейностите са в рамките на проекта „Обезопасяване и осигуряване на временен посетителски дистъп до паметника, финансиран от Министерството на културата и реализиран от Областна администрация – Стара Загора в партньорство с фондацията и с Община Казанлък, посочи арх. Иванова, цитирана от БТА.
„Проект Бузлуджа“ представя видео, което показва бъдещото изживяване в монумента при неговото отваряне за посетители. „Целта е хилядите туристи, които се тълпят пред вратата всяка седмица, да могат да влязат и да го видят в актуалния му вид, да научат повече за мястото и да бъдат част от процеса по опазването на уникалната сграда в следващи етапи на проекта“, коментира Дора Иванова.
Влизайки във фоайето, туристите ще могат да научат за историята на сградата, актуалните и предстоящи дейности по опазването ѝ, както и бъдещия ѝ потенциал чрез видео прожекции. От информационен павилион ще могат да закупят билет за обиколка с екскурзовод, която ще става по изградени за целта обезопасени посетителски пътеки, обясни арх. Иванова. В основната зала туристите ще могат да видят стабилизираната куполна мозайка.
„Опасните отломки от покрива са отстранени и посетителите ще могат да обиколят залата, да седнат на трибуните и да научат повече за историята на мястото от екскурзовода“, посочи още тя и напомни, че стенните мозайки се намират зад платната на временния защитен навес, който ги пази от дъжд и сняг. Преминавайки през навеса, посетителите ще могат да видят част от тях.
„По-любопитните ще могат да направят обиколка на всички мозайки чрез специализирани турове, а на финала, в кулоара при прозорците посетителите ще се насладят на изключителната природна панорама, разгръщаща се от центъра на България“, отбеляза арх. Иванова.