Коментар за среща на Младежкия форум на Организацията ислямско сътрудничество в Татарстан за novini.bg на проф. Владимир Чуков, известен арабист, университетски преподавател и учен в областта на политиката на Близкия Изток и исляма.
На 29.08.2022 в Казан, столицата на Татарстан започна среща на Младежкия форум на Организацията ислямско сътрудничество /МФОИС/. Там присъстваха министри на младежта или техни представители на повече от 20 държави, а именно Русия, Турция, Ирак, Палестина, Нигер, Пакистан, Камерун, Либия, Индонезия, Уганда, Азербейджан, Иран, Мадагаскар, Казахстан и Сиера Леоне.
Прави впечатление, че освен президентът на Татарстан Рустам Минниханов
участват външният министър на Русия Сергей Лавров и председателят на Световната Етноспортна конфедерация /СЕК/ Билал Ердоган /син на Реджеп Ердоган/.
Според справката на сайта, СЕК има над 100 страни-членки.
Извеждайки на преден план значението на запазването на културните ценности, Ердоган подчертава необходимостта от фокусирането върху „младите хора, които са изпаднали под влиянието на мощните инструменти на културния империализъм“. Синът на турския президент, чиято организация е създадена през 2015 г. със седалище Истанбул, акцентира върху полагането на усилия за стимулирането на младите хора да се занимават с традиционни спортове. Сред мероприятията, организирани от СЕК са предстоящите Световни игри на номадските спортове в град Изник, Турция в периода 29 септември-2 октомври 2022.
Има няколко претенденти за основоположници на етноспорта.
Счита се, че теорията за етноспорта е разработена от руския учен Алексей Киласов през 2011 г., чиято организация Световна етноспортна общност има за седалище Рига и която координира своите дейности с ЮНЕСКО. Според устава на СЕО е международна неправителствена организация, която обединява учени, организатори на традиционни игри и прояви на етноспорт от 48 страни от всички континенти. Не е ясно дали има връзка между СЕК и СЕО.