За актуализацията на бюджета, ръста на инфлацията, високите цени и несъответно ниските доходи на повечето българи, питам незавсимия финансов експерт Румен Гълъбинов.
Имам някои притеснения за актуализацията на този бюджет.
За съжаление инфлацията ще расте и ще е над предвидената, а ръста на бюджетните приходи ще се дължи отново на високите цени.
Дори предвидените инвестиции са под въпрос, поради забавянето на плащанията по националния план за възстановяване и устойчивост и оперативните програми от ЕС.
Едва ли много средства по тях ще дойдат скоро.
Това ще наложи нова актуализация на бюджета пак след 3 месеца.
Вероятно ще се наложи нарастване на дълговото финансиране по линия на вътрешни и външни заеми.
Възможно е инфлацията да изяде до края на годината увеличението на всички заплати, пенсии и социални помощи.
А проблемите остават - липсата на реформи и структурната инфлация, пазарните несъответствия и неконкурентните модели на българската икономика.
Всъщност на българската икономика това е проблемът, а високата инфлация е само следствие.
Трябва да си провеждаме реформите, а от актуализацията на бюджета това не се вижда.
Продължава да се лекува симтома, а не причината.
Още през април предупредих в коментар пред вас, че допълнителните държавни разходи просто ще увеличават дълга и ще доведат до прекомерната фискална експанзия.
Нужна бе постепенна бюджетна консолидация, както и политики за намаляване на данъците – намаление на ДДС върху храни, лекарства, енергия и горива, за да се смекчи удара от нарастващите цени и да се овладее инфлацията.
Основните ни икономически цели трябваше да са в подкрепа на икономическата активност и осигуряване стабилността на цените, но...