Има ли България техническа и кадрова готовност да се включи във военен конфликт?

Bulphoto/архив
share

"Можем да очакваме локални военни действия в Украйна, едва ли ще се стигне до генерален конфликт. Това би било опасно и за двете страни. Видяхме колко много оръжия бяха доставени в Украйна през последния месец. Това ще е спирачка за развитието на една военна вакханалия", коментира зам.- председателят на парламентарната комисия по вътрешна сигурност проф. Николай Радулов в студиото на "България сутрин". 

Той уточни, че косвено военен конфликт би засегнал и България.

"Рисковете са свързани с това, че кризата в Украйна може да доведе до реакции на Русия, свързани с енергетиката. Ние сме като скачен съд с доставките на Русия за Европа. Другата опасност е свързана с риска наши въоръжени формирования да бъдат вкарани в някакъв вид участие в конфликта, което среща съпротива в страната ни", каза експертът по сигурността.

Руска медия: Ситуацията около Украйна остава висяща

Той очерта като основен проблем пред българските въоръжени сили фактът, че страната ни няма кадрова и технологична възможност да участва наравно с другите страни членки на НАТО. 

"В различните структури има кадрови проблеми - има голям недокомплект между 15 и 28%. Има проблем с кадруванeто и в професионалната армия. Тя все още не е толкова привлекателна. По отношение на въоръжението - въпреки че се говори за модернизация, всичко е в движение и сега се прави. Въпросът е за колко кратко време можем да съберем едно военно формирование", подчерта експертът по сигурността пред Bulgaria ON AIR.

Според него забавянето на доставката на самолетите от САЩ ще бъде с около година.

"Сигурен съм, че ще ги получим. Те са нещо, което е платено. А американските бизнесмени си изпълняват задълженията. Очевидно е, че има затруднения в построяването им и вероятно ще има забавяне от около 1 година. Но тези самолети няма да променят обстановката у нас. Това е въпрос на политическа воля. От гледна точка на това, че всички страни, които ни заобикалят и 100 самолета да купим, не представляваме нито достоен съперник, нито достоен съюзник. 5-10-20 самолета няма да подобрят картината на НАТО в нашия регион, но ние постепенно губим компетентности", заяви проф. Радулов. 

Той не вижда нищо притеснително в призива на България за евакуация на нашите сънародници от Украйна. 

"Това го прави всяка една страна. Няма ясен анализ какво точно ще последва. САЩ за първи път дават изпреварващо информация какви военни формирования разполага Русия. Обикновено тази информация се пази за нуждите на планирането. Това, което виждаме сега, е превантивна мярка, която показва на руснаците, че техните действия не остават незабелязани", отбеляза експертът по сигурността. 

И изрази мнение, че Украйна е имала други планове за развитието на кризата.

Георги Панайотов: България не е слабо звено в НАТО

"В Украйна бяха много гласовите докато очакваха, че помощите ще дойдат в пари. Когато видяха, че чергата ще пламне, започнаха да дават обратен сигнал - че няма сериозна заплаха. Уплашиха се, че сами са предизвикали това на тяхна територия да пламне военен конфликт. Тяхното желание да се присъединят към ЕС. Дотогава има много начини да се получат средства. Вероятно са разчитали, че една такава заплаха ще им донесе помощи. Те  получиха над 2,5 млрд. евро през последните 3 месеца", посочи проф. Радулов. 

Той прогнозира, че напрежението ще тлее поне 2 месеца докато се постигне споразумение между Русия и САЩ. 

"И да избухне конфликт, той ще е локален. Нещата отиват към хибридни войни, основното е пропаганда и дезинформация. Кризата ще се реши по военно дипломатичен път", завърши анализа си експертът.

Водещи новини

Още новини