*** Водещите вечерни новини на 1 февруари ***
Днес в България почитаме паметта на жертвите на комунизма. На тази дата през 1945 г. са осъдени на смърт от Народния съд трима регенти, 67 депутати, министри, генерали, полковници, банкери.
Разстреляни са още същия ден. Във Видин се намира един от малкото в страната изградени Мемориали на жертвите на комунизма.
Над 20 години след изграждането му мемориалът стои заключен и се руши, съобщава БТА.
Неофициално обаче от общината твърдят, че няма никаква документация за изграждането на мемориала, което на практика го прави паметник "извън закона".
***
В Ловеч бе отбелязан 1 февруари - Ден за почит към жертвите на комунизма. По този повод ръководството на Община Ловеч в лицето на кмета Корнелия Маринова и председателя на Общински съвет Петър Цолов поднесоха венец на мястото край града, където е била кариерата на концлагера „Слънчев бряг” (1959-1962).
***
Точно на днешния ден, от всички възможни дни, руската посланичка казва, че България не е мишена, но това може да се промени…
***
***
Специализираната прокуратура се самосезира по изнесена на 05.01.2022 г. информация в електронното издание на в. „Капитал“ относно твърдения за извършено престъпление от народен представител, включен в списъка „Магнитски“, съобщават от обвинението.
На основание на чл. 145 от Закона за съдебната власт наблюдаващ прокурор е разпоредил извършване на проверка на КПКОНПИ. Впоследствие към прокурорската преписка са присъединени два сходни сигнала на Гражданско движение „Боец“.
***
„Да, може би съм се забавила с някакво време, за което съжалявам, но не мисля, че вината е моя, при положение че те толкова време са я държали вкъщи и не са обърнали внимание“.
***
***
На разследващите е указано да изискат и приложат заверени преписи от цялата медицинска документация, както и всички други относими документи, в т.ч. да бъдат установени действията на длъжностните лица, приемащи сигнали на телефон за спешни случаи 112.
***
Започна заседанието на парламентарната Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта, предаде репортер на Novini.bg.
На нея депутатите обсъждат проблема със зачестилите случаи на насилие под всякаква форма от и над деца и показване на кадри от такива в социалните мрежи.
***
„Руски военни наемници се прехвърлят от Централноафриканската република (ЦАР) към Украйна", написа американското издание "Дейли бийст".
„Според два източника от военното министерство на страната в сърцето на Черния континент става дума за масово предислоциране на бойци от частната военна компания "Вагнер", посочи още медията.
***
За незабавна деескалация от страна на Русия призова американският държавен секретар Антъни Блинкън в телефонен разговор с руския външен министър Сергей Лавров. Това съобщава Държавният департамент.
Блинкън е подчертал пред Лавров желанието на Съединените щати да продължат "разговорите по същество" с Русия за общите проблеми на сигурността и е призовал Москва да остане на пътя на дипломацията, се казва още в съобщението от Вашингтон, цитирано от БНР.
***
Ан Нюбъргър, съветничка по киберсигурността на Белия дом, ще се срещне със служители от ЕС и НАТО в Брюксел днес, за да обсъди "възпиране, прекъсване и отговаряне на по-нататъшна руска агресия срещу Украйна", съобщи Белият дом. След това Нюбъргър ще отпътува за Варшава и ще се срещне със служители от Полша и балтийските страни. По време на посещението на съветничката ще се проведат дискусии със съюзници от източния фланг на НАТО и виртуални срещи с германски и френски служители с цел подготовка за отговор на кибератаки и подкрепа на Украйна.
Посещението се осъществява след масирана кибератака, която порази правителствени сайтове в средата на януари. След разследване на атаката Киев обяви, че смята, че зад атаката стои хакерска група, свързана с беларуското разузнаване и тя е използвала зловреден софтуер подобен на този, използван от група, свързана с руското разузнаване.
***
Световната здравна организация, беларуската дисидентка Светлана Тихановска, намиращият се в затвора руски дисидент Алексей Навални, Международният съд в Хага, папа Франциск и НАТО са сред номинираните за Нобеловата награда за мир, предаде Ройтерс.
За приза ще се борят още правителството на Националното единство на Мианма, сформирано от дисиденти след преврата миналата година, външният министър на Тувалу Симон Кофе - активен участник в борбата срещу глобалното затопляне, британският изследовател и естествоизпитател Дейвид Атънбъроу, Междуправителствената научно-политическа платформа за биоразнообразието и екосистемите, бившият американски вицепрезидент Ал Гор и Междуправителствената група за климатичните промени.
***