Три от областите вървят много добре – Видин, Монтана, Кюстендил. В област Видин са преброени над 95% от населението. В други области има много нисък процент на преборени като Сливен, Кърджали. Това съобщи Сергей Цветарски, директор на НСИ на брифинг пред журналисти.
Той очаква общините, в които има нисък процент преброени лица, да се активизират преброителите до края на месеца: „Заради епидемичната обстановка регистрираме висок процент отказали се преброители“.
Той беше категоричен, че на преброителите е предложено да се ваксинират, но нямат данни колко от тях са се съгласили. В София не достигат около 600 преброители. Там, където е възможно, те биват заменяни. Цветарски увери гражданите, че ако не бъдат посетени от преброител, те могат да се обърнат към временните центрове за преброяване.
Допълни още, че е коментирана и възможността преброителната карта да може да бъде сваляна, попълвана и изпращана по имейл или да бъде носена на ръка до преброителните центрове. Хората не е нужно да търсят преброителите, за да им дадат кода. Самият преброител ще ги потърси, увери директорът на НСИ.
„Към 4-ти октомври има преброени 2 млн. и 771 хил. лица. Заедно с електронно преброените те стават повече от 5 млн. Процесът върви най-добре в Северозападна България“, съобщи Магдалена Костова.
Има общини, в които има под 60% преброено население, което е незадоволително по нейните думи. В София има най-добър напредък има в район Панчарево, а най- зле е положението в районите: Средец, Студентски и Триадица. Във Варна ситуацията е доста по-добре, защото там няма проблем с преброителите.
„В големите градове има проблем при провеждането на класическата част от преброяването заради недостиг на преброители. Надявам се, че по места ще бъдат намерени и други решения. Надяваме се хората да приемат преброителите, когато ги посетят“, каза Цветарски.
Той коментира случаят в Перник, в който мъж стреля по преброител: „Полицията е уведомена, разговаряно е с кмета на селото. Тези случаи са абсолютно недопустими и се надяваме, че няма да останат без последствия за извършителите“.
Шефът на НСИ даде пример със Столипиново, където хората не са искали да се преброят, но със съдействието на полицията кампанията по преброяването е започнала и върви успешно. Делът на електронно преброителите се там е около 3%.
„Ако темповете, с които се преброява населението се запазят до 10-ти октомври, ще бъде много трудно да твърдим, че сме преброили населението“, категоричен беше Цветарски.
Той каза, че има опасения за глоби от страна на хора, които не живеят в България: „Ще има глоби за хора, които се отнасят зле с преброителите или целенасочено отказват да се преброят“. По думите му преброяването е важно, защото на база на тези данни ще се изготвят политики: „ако тази информация не е качествена, самите общини яма да могат да направят своите планове и програми. Апелирам всички да помогнат, за да можем да направим преброяването по най-добрия начин“.
„Ако удължим срока на преброяването, рискуваме тези данни да станат неактуални и неточни. Започва да става и несериозно, ако продължаваме да удължаваме срока всяка седмица. Не ми се иска да мисля в посока на ново удължаване“, заяви той в отговор на журналистически въпрос.