Фотоизложба проследява най-важните събития за последните 10 години от живота на Симеон Сакскобугготски. Документалните кадри са изложени в Народната библиотека под надслов "В обектива: Денят на царя".
Автор на снимките е Параскева Георгиева. Тя е допускана до официални срещи в тесен кръг, но и до много лични моменти за царското семейство. Пред обектива й за снимка със Симеон Сакскобургготски застават световни политически лидери, кралски особи, интересни личности и много обикновени хора.
Избраните за изложбата фотографии отразяват най-важните моменти след завръщането на Симеон Сакскобурготски в България и приносът му за събития, записани в най-новата история на страната ни, сред които членството на България в НАТО и присъединяването на страната ни към ЕС.
Сред многото фотоси на срещи и официални посещения погледът привлича и фотографията на Надежда Чипева от посещението на папа Йоан Павел Втори в Рилския манастир.
На 16 юни 1937 година цяла България се оглася от звън на църковни камбани и залпове, които възвестяват раждането на бъдещия цар Симеон ІІ. По случай радостното събитие царската двойка дава широка амнистия на затворници, а учениците получават повишение на оценките с по една единица.
Няколко седмици по-късно престолонаследникът е кръстен с вода, донесена специално от река Йордан. Пренася я български военен пилот.
На 28 август 1943 г., след внезапната смърт на цар Борис ІІІ, едва 6-годишен, Симеон ІІ се възкачва на престола. Назначено е регентство, което управлява България от негово име. След комунистическия преврат на 9 септември 1944 г. Симеон ІІ остава на трона, но регентите, сред които и чичо му княз Кирил, са екзекутирани, както и голяма част от интелигенцията в страната.
Две години по-късно, през 1946 г., след проведен референдум, цар Симеон, сестра му княгиня Мария-Луиза и царица Йоанна са принудени да напуснат България. Без да е абдикирал от престола, младият цар заминава в дългогодишно изгнание.
Симеон Сакскобургготски чукна 74
- 16.06.2011 | 09:52
- 3187