Част от полезащитните пояси, засадени с ясен, в Добруджа съхнат необратимо и трябва да се пристъпи към залесяване с по-устойчиви дървесни видове, съобщиха от пресцентъра на Североизточното държавно предприятие за становището на експерти от Института за гората при БАН, Регионалната дирекция по горите във Варна, Държавното ловно стопанство в Балчик и други институции, предаде БТА.
Учени и лесовъди наблюдават от година увредените полезащитни пояси и смятат, че причините за щетите са комплексни.
При проучванията са взети проби, като са установени два вида корояди и други вредители, които поразяват проводящата тъкан на дърветата и те бързо отслабват и загиват, смята професор Георги Георгиев от Института за гората, цитиран от пресцентъра. До две седмици ще приключи анализът на последните взети проби и учените ще обявят всички патогени и вредители, които унищожават едни от най-важните полезащитни съоръжения в Североизточна България. Част от пробите ще бъдат изпратени и в чуждестранна лаборатория.
След приключване на проучването поясите ще бъдат категоризирани според състоянието им, допълват от пресцентъра. Най-силно увредените трябва да бъдат изсечени. Засегнатите площи ще бъдат почистени и ще бъдат наново залесени с видове, които са адаптирани към условията в Добруджа - червен и космат дъб, цер, а като "спътници" могат да бъдат засадени сребролистна липа и явор.
Част от горските пояси ще бъдат възстановени с финансиране по проектите "Земите и горите на орела" и "Горите на Североизтока" с подкрепата на европейската програма "LIFE", посочват от пресцентъра на Североизточното държавно предприятие.