Експерт: Не може да се твърди, че човекът е нахълтал в дома на мечката

Pixabay
share

Не може да се твърди, че човекът е нахълтал в дома на мечката. Това заяви пред БНТ зам.-изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по горите Филип Ковашки. 

Припомняме, че мечка рани гъбарка с дете на гърба край Белица. Вчера бе издадена заповед за отстрел за животното, но по-късно стана ясно, че тя няма да бъде убита, освен ако не повтори деянието си. Протест в защита на живота на мечката се проведе вчера в София. 

След инцидент с мечка край Белица: Кампания ще учи хората за поведението им в планината

"Разрешителното за отстрел на мечка не е дадено на ловни дружинки, а на компетентни държавни органи. Разрешителното няма да се изпълни, освен ако няма повторно нападение", напомни Ковашки. 

"Навлизането в гората е безконтролно. Винаги влизайте в гората на група, която да създава шум и той да гони дивите животни. В случая на инцидента не е изпълнено", разкри Руслан Сербезов, експерт по мечки. 

"Работя над 20 години с кафявата мечка – не можем да определим по какво се познава, че точно набелязаната мечка е тази, която е агресирала. Животното е нападнало от страх, ако е искала да убие, жената нямаше да е жива", коментира експертът. 

Напрежение между експерти и природозащитници: Каква ще е съдбата на мечката от Белица?

"Мечките са защитен вид", припомни Сербезов. Грозят ни глоби, ако продължим с убиването на животните.

Важни съвети за придвижване в гората и при среща с мечка: Не ходете сами в гората, винаги се придвижвайте на група. Ако срещнете мечка, отстъпете плавно територията ѝ, за да се успокои. В краен случай използвайте лютив спрей.

Водещи новини

Още новини