Как различните малцинства се справят с ваксинацията?

Novini.bg
share

Ивайло Търнев, здравен медиатор, заяви на брифинг пред медиите в Министерски съвет относно ваксинационната кампания, че мрежата от медиатори се е включила още в самото начало на проблема с коронавируса и кампанията за ваксинация. Той сподели предизвикателствата, с които те се срещат, а именно: противоречиви послания от експерти и некоректни послания от духовни лица. Като друг проблем определи липсата на желание от страна на някои лични лекари да ваксинират. Няма яснота според него за това кои хора могат да се ваксинират и дали хроничните заболявания са пречка за това. Той определи затварянето на ромските общности като дискриминационна мярка, която е създала напрежение.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33049

Захари Атанасов, член националната мрежа на здравните медиатори и пастор в църква сред ромските общности смята, че проблемите рано или късно ще бъдат преборени. „Аз самият съм убеден, че истината няма нищо общо с конспиративните теории. Аз съм ваксиниран с двете дози на „Пфайзер“. За мен е важен личният пример“. Според него има много медицински лица, които са против ваксините и това създава проблем. Той сподели, че здравните медиатори са нападани от хората. „За нас е мисия хората да бъдат убедени“.

Отец Петко Вълнов от страна на католическата църква заяви, че самият папа Франциск защитава ваксинирането и подкрепя изпращането на ваксини от по-богатите държави към по-бедните. „Ние не можем да заповядаме на хората да се ваксинират, но даваме личен пример. Няма никакви пречки от богословско естество“.

По думите на д-р Оскар над 70% от членовете на общността на еврейското малцинство са ваксинирани. За него проблем е липсата на желание от страна на личните лекари да ваксинира. „Ние сме готови да съдействаме по всякакъв начин. На разположение сме във всеки един момент“.

София Коен, председател на еврейската общност в България, добави, че в работата с еврейската общност е помогнал примерът на държавата Израел.

Здравен медиатор: Ромите не се ваксинират, защото ги е страх, че някой ще ги чипира

От главното мюфтийство казаха, че най-важното е запазването на здравето и живота на вярващите. Мюфтийството е дало пример с ваксиниране на висши духовници от общността. „За съжаление ние не можем да се похвалим с това, че нашата общност е с около 70% ниво на ваксинация както каза д-р Оскар. Ние сме готови на сътрудничество със здравните медиатори с имамите, за да преодолеем тази епидемия чрез ваксиниране“.

Пастор Румен Борджиев, председател на Съюза на Евангелските цървки в България, приветства създаването на обществен съвет за ваксинацията: „Това ще допринесе за спасяването на живота на наши сънародници“. Той сподели опита на протестантската общност в България: „Излязохме с призив към нашите членове и настоявахме той да бъде прочетен пред всеки вярващ. Това е добър опит за достигане на всички хора в страната. Ако няма представители на вярата в Бог, резултатът ще бъде много по-нисък. Съжалявам, че няма представители на православната църква“. Според него хората, на които се гледа като пример, могат да допринесат за повишаване на нивата на ваксинация. „Готови сме като протестантска общност да участваме и да подпомагаме този процес“, завърши Борджиев.

От Арменската епархия уточниха, че основно църквите са били затворени и при двете пандемии. По този начин се е запазил животът на хората: „Ясно е, че без ваксина не може да се мине. Най-напред да бъдат ваксинирани хората, които не са изкарали COVID-19. Ние държим да се спазват всички изисквания, поставени от властите. Разяснителната кампания е най-доброто нещо“.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33049

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини