„Изключително високо ниво на подготовка и най-вече на провеждане, с много стройна организация по комуникация, координация и управление на учението, и то в сложна среда“. Такава оценка направи президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили на Република България Румен Радев след демонстрациите на способности от участниците в националното тактическо учение с бойни стрелби с международно участие „Strike Back - 21“.
Президентът наблюдава динамичния показ заедно с министъра на отбраната Георги Панайотов и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 4 юни, на учебен полигон „Корен“. Той поздрави военнослужещите от българската и от съюзническите армии, участници в учението, както и ръководствата на Министерството на отбраната, на Въоръжените сили и на Сухопътните войски, за неговото успешно осъществяване. „То говори много, говори, че Българската армия може да действа ефективно в сложна тактическа обстановка в международна среда“, подчерта президентът Радев.
В демонстрациите на способности днес участваха военнослужещи от 31-и механизиран батальон на 2-а Тунджанска механизирана бригада, 20-и самоходен артилерийски дивизион и Центъра за подготовка на специалисти от състава на българските Сухопътни войски, лекопехотен взвод от Румъния и бойна тактическа група от Гърция, както и вертолети от българските и гръцките военновъздушни сили. Те демонстрираха способности в отбранителна операция в коалиционен формат, като част от многонационална дивизия „Югоизток“.
Динамичният показ беше наблюдаван и от посланиците на Република Гърция, Румъния и САЩ - Н. Пр. Димитриос Хронопулус, Н. Пр. Бръндуша Йоана Предеску и Н .Пр. Херо Мустафа, командващият на Сухопътните сили на САЩ в Европа и Африка генерал-лейтенант Кристофър Каволи, началникът на Щаба на отбраната на Румъния генерал-лейтенант Даниел Петреску и заместник-началникът на отбраната на Гърция вицеадмирал Йоанис Дримусис.
Националното учение с международно участие „Strike Back - 21” е част от серията свързани учения „Defender Europe - 21“. То се провежда от 26 май до 5 юни 2021 г. в района на Учебен полигон „Корен“. В него участват близо 800 военнослужещи от Сухопътните войски на България с до 210 единици бойна и специализирана техника. Непосредствената авиационна поддръжка се изпълнява със самолети Су-25, вертолети Ми-24 и „АН-Апачи“ от състава на военновъздушните сили на страните-участнички. В учението участват също бойна тактическа група от Гърция, лекопехотен взвод от Румъния и взвод курсанти от НВУ „Васил Левски“.
Темата на учението е „Настъпление на усилен механизиран батальон от непосредствено съприкосновение“. Основните цели са повишаване на оперативната съвместимост и подготовката на формированията за провеждане на отбранителни и настъпателни бойни действия в многонационален формат, както и синхронизиране на действията на щатните и придадените формирования.
Офицер планиращ учението е командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, офицер провеждащ учението е командирът на 2-а Тунджанска механизирана бригада бригаден генерал Стоян Шопов, а директор на учението е заместник-командирът на 2-а механизирана бригада полковник Емил Симеонов.