Емануил Йорданов за novini.bg: Гласуваме и правим закони като в летен хит - само с емоции. Докога?!

булфото /архив/
share

Защитени и сигурни ли сме в нашата обществена среда? Само психологически проблеми ли доведоха до стрелба в метрото в столицата? Достатъчна ли е охраната от силите на реда по улиците? МВР получава голяма част от нашите пари от бюджета, но правилно ли се разпределят те и от кого зависи това? Защо полицията е най-слабо реформираната институция от 1990 г. насам. В същото време МВР е и най-големият работодател в страната. В неговата система работят над 36 хиляди оперативни работници и служители и близо 9 хиляди души администрация. Бюрокрацията обаче е силно раздута, смятат експертите на Световната банка от преди три години.
По тези въпроси разговарям с адвокат Емануил Йорданов, бивш депутат от СДС и министър на МВР /1999г.-2001 г. в правителството на Иван Костов/.

Причините за случващите се аналогични инциденти са комплексни, не само МВР трябва да носи отговорност. По скоро липсата на психологична и психиатрична помощ, дефицита на морал и пренебрежение на религия в последните десетилетия, довеждат до подобни обществени опасности. Когато се случат, неизменно се повдига отново и отново въпроса за режима за носене на огнестрелно оръжие. Говори се два-три дни и после нищо не се прави. А действащият закон към момента определено не е достатъчно качествен и прецизен.
В конкретният случай мъжът е притежавал законно оръжие, доколкото разбрах. Очевидно от последиците е обаче, че той не е трябвало да носи оръжие в себе си.

Проблемът е, че у нас законодателството се създава и променя под въздействие на емоции.

Нямаме сериозни анализи преди промяна, а би следвало да се направят изследвания на практиката поне 10 години назад. Да се види какви са проблемите и на базата на какви причини са възникнали. Аз обаче не знам някой да е правил такова нещо.
Проблеми в обществената сигурност има. Според мен най-големият е начинът, по който се осъществява контролно постовата дейност - охраната по улиците. Това не е направено добре, не се върши прецизно. Полицаите на улицата не бива да бъдат докарвани до крайна умора и да не могат да изпълняват добре своите задължения. Знаете, че българинът има навик, каквото и да стане, да  търси МВР. Дори в ковид пандемията служителите на ведомството бяха товарени с несвойствени задачи, които допълнително утежняваха дейността им. Всичко е в ръцете на управлението - от ръководството на МВР и от синхронизирането на законите зависи да се сложи ред в хаоса.

Не съм наясно с числата за броя на заетите в администрацията на МВР и охраната по улиците

към момента и затова не мога да твърдя, че "чантаджиите", както ги наричате вие, са повече от останалите. Отдавна е ясно обаче, че когато дойде поредният нов министър, винаги се заема на първо място с кадровата обезпеченост на министерството и състоянието на щатовете.

Защо системата не се реформира, въпреки че там отиват голяма част от парите ни,
а не за образование и култура да речем?

Избройте имената на министрите от последните години и сами ще си отговорите на този въпрос. Включително добавете и професионалните им биографии и образование и нещата стават съвсем прозрачни. Ние, данъкоплатците, е крайно време да внимаваме за кого гласуваме, за да не случват такива неща. Иначе, ако продължаваме да гласуваме емоционално, все едно сме в последния летен хит, няма как да се оправят нещата тук.
Аз съм много приятно изненадан от името на новия министър на МВР /б.а. Бойко Рашков/. За съжаление той има твърде кратък хоризонт в служебното правителство, но си мисля, че може да постави началото на важни и полезни неща за министерството, а при добро стечение на обстоятелствата, защо да не остане като ръководител на ведомството и в следващия кабинет!?

Водещи новини

Още новини