Третата вълна отминава. Благодарение на мерките успяхме да постигнем плавно нарастване на случаите, а така здравната система не се натовари - нямаше много случаи на забавени линейки и болнично настаняване. Това заяви пред БНТ проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
"За разлика от ноември случаите много рязко започнаха да намаляват", сравни експертът втората и третата вълна на коронавируса.
Проф. Кантарджиев напомни, че на закрито трябва да се носят маски и по възможност да се проветряват помещения.
"Две жени от Северна България имаха българския вариант на коронавируса, засега други случаи няма. И двете пациентки са живи и здрави, но бяха на кислородна терапия", разкри директорът на Националния център по заразни и паразитни болести.
За политиката и вируса
"Сега пак се появиха политици, които преди 30 години направиха така, че да няма здравеопазване. Втрещих се какви неща се говориха по студиата", категоричен бе проф. Кантарджиев.
"Не взимаме пари за Щаба", припомни проф. Кантарджиев. "Работата беше много, а ние я вършехме между нашите задължения. До 22:30 вечер се анализират данните за вируса", каза още експертът.
За ваксините
"Защо е табу бременните и децата да се ваксинират? Бременните жени прекарват гриповете най-тежко", коментира той.
"РНК ваксините изграждат имунитет по-бързо, в сравнение с векторните. При векторните ваксини има оплаквания след първата игла, а при РНК ваксините след втората игла", съобщи проф. Тодор Кантарджиев.
"РНК ваксините са предпочитани, но 40 000 души у нас получиха и втора доза от "АстраЗенека" и са добре", категоричен бе шефът на Националния център по заразни и паразитни болести.
"Не всички изграждат достатъчно бързо имунитет, затова и има заболели след първа игла", разкри проф. Кантарджиев.
"Ще се ваксинират непълнолетни с "Пфайзер", ако това се впише в кратката характеристика", коментира експертът последните ваксинационни новини от САЩ.