Пандемията се отразява на психичното здраве на хората. По този повод в студиото на "Денят започва" разговаряхме с психиатъра от УМБАЛ "Александровска" проф. Бохра Миланова, и Полина Василева, психолог.
"Голяма част от хората, които не са прекарали Ковид или преди време са били болни, се опасяват да не бъдат заразени. Определено нарасна броят на хората с тревожни разстройства, с депресии и с разстройства в съня", отбеляза проф. Миланова.
"Депресията се проявява с конкретни симптоми, които имат своята динамика и при това състояние се налага да се търси специализирана помощ. Част от пациентите, търсещи помощ, са прекарали вече инфекцията. Те често имат оплаквания, свързани с емоционалното състояние, с тяхната психична функция - те забравят, не могат да се концентрира"т, обясни тя.
По думите й връщането на предишния живот е невъзможно. "Ситуацията е такава, че не позволява". Когато човек загуби близък, обикновено се търси подкрепа от семейството, свикване със ситуацията и възможност да се продължи напред. "Една реакция на скръб, която трябва да бъде споделена с най-близките хора".
Психологът Полина Василева каза, че страхът винаги е от това какво следва, от това, че бъдещето е неясно.
"Този страх е движещ. Превалира вече и икономическият страх. Наблюдава се посттравматична симптоматика и при преболедувалите, и при тези, които са понесли негативи по отношение загуба на работа и възможност за оцеляване", изтъкна тя.
Психологът посъветва при загуба на близък хората, освен към семейството си, да се обръщат и към психотерапията като помощно средство.
Проф. Вихра Миланова добави още, че младите на възраст 18-25 години най-тежко преживяват изолацията. Децата, които не ходят на училище, също са много застрашени от психически разстройства. Децата преживяват голяма криза. Възрастните от своя страна, които са най-застрашени, смятат, че е по-добре да се съобразят с наложените мерки, отколкото да се разболеят.