Темата за съчетаването на професионалния и личния живот, за която се водят дебати от около 15 години, става особено актуална във времето, когато дистанционната работа и обучение стават задължителни по принуда.
Преди броени дни Европейският парламент гласува резолюция, с която призовава да се приеме директива, специално посветена на правото на откъсване от работната среда на работниците, които използват цифрови инструменти, включително информационните и комуникационните технологии за служебни цели.
Извън коронавирусната пандемия само 5% от работните места успяха да бъдат изведени от служебното място. В България няма никакви постижения по тази цел.
„За тези години темата остана в сферата на удобно политическо говорене. Политиките на ЕС не дадоха съществени резултати, въпреки отделените фондове“, коментира пред Радио София д-р Асен Ангелов, дългогодишен експерт по социални политики и координатор на сектор "Пазар на труда и социални политики" в ПП "Републиканци за България".
По думите му работата от вкъщи постави служителя в положението да работи повече, да няма фиксирано работно време. С технологичните устройства сме постоянно на разположение за работодателя, колегите и за клиентите.
Формално поведението е и въпрос на лично решение, но работните въпроси, задачи и имейли достигат много лесно до нас и ние сме изкушени да реагираме.
"Важен фактор за ефективната работа е ефективната и пълноценна почивка и ние трябва да си я даваме. Трябва и да ни бъде позволено да си я даваме", подчерта д-р Ангелов.