"Посланията по време на криза трябва да бъдат много по-ясни и по-убедителни", каза пред БНР доц. Владислав Миланов, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".
Той беше категоричен, че не трябва да има противоречия и колебания, а посланията да достигат до хората така, че да им изградят усещането за реална грижа. Доц. Миланов уточнява, че пандемията се отразява на речта на политици, лекари, но и на гражданите.
"Лекарите са ангажирани с това да лекуват, от тях не очакваме да бъдат говорители. По-проблематично е говоренето на политически ангажираните лица, които се опитват да съчетаят политическото клише с експертното говорене. Размиването на тези граници не прави така, че посланията да достигат ясно до хората", казва той.
По думите му крайният продукт от това е недоверието. "Все повече се нуждаем от общуване, забравихме да общуваме. Уместно поднесената информация подпомага лечението, дори помага повече. Общуването беше преосмислено като една универсална човешка ценност. Предпочитаме живия контакт пред онлайн общуването", обясни той, позовавайки се на резултати от проведено университетско проучване.
Доц. Владислав Миланов посочи, че в момента в Софийския университет правят сравнителен анализ, в който с помощта на учени от различни европейски държави ще проследят как говорят политиците и експертите в тези държави.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?