До 8 декември в дирекциите "Социално подпомагане" са приети общо 18 992 заявления-декларации за отпускане на месечната целева помощ за семейства с деца до 14-годишна възраст при обявено извънредно положение или обявена извънредна епидемична обстановка.
,,Издадени са 1145 заповеди за отпускане на помощта, в процес на обработка са 17 518, както и 329 заповеди, с които е отказано отпускането ѝ'', посочва социалният министър Деница Сачева в писмен отговор на депутатски въпрос.
От постановените заповеди за отказ 68 са с мотив, че детето не се обучава синхронно от разстояние в електронна среда или не посещава детска градини или ясла, както и предучилищна група, поради въведените ограничения. Установено е, че децата са посещавали в този период присъствено училище или детска градина. В 15 от случаите мотивът е, че средномесечният доход на член от семейството е по-висок от изискуемия за помощта. В 127 случаи е установено, че родителите работят, ползват отпуск за временна неработоспособност или обезщетение за бременност и раждане, както и че в някои случаи децата са над 14 години. В 119 случаи са установени повече от един мотив за отказ.
Право на помощ имат родителите на деца, които учат от разстояние заради пандемията от COVID-19, и се налага да излязат в неплатен отпуск, за да ги гледат. Право на помощ имат и семейства, в които двамата или единият от родителите е останал без работа, но няма право на обезщетение за безработица или размерът му е по-нисък от минималната заплата. Не трябва и да се получава обезщетение за бременност и раждане.
Месечна помощ могат да получат и семейства, в които двамата или единият от родителите се самоосигуряват, но не могат да работят поради въведените ограничения. До края на 2020 година максималният размер на помощта за цял месец за семейство с едно дете е 610 лв., а за две деца - 915 лева. Детето трябва да е до 14 г. Тази възраст е избрана, защото до навършването ѝ все още децата не е добре да бъдат оставяни напълно сами.
Месечният доход на семейство с едно дете не бива да надвишава 2745 лв., а на семейство с две деца - 3660 лв. Самоосигуряващите се трябва да подадат заявление в НАП и да получат регистрирано прекратяване на дейността. Това може да се случи и електронно на адрес: https://inetdec.nra.bg/pikservices.html
За помощта се изисква и уведомление от детската градина или училището (по имейл или в електронен дневник), общината или РЗИ, че детето минава на обучение от разстояние с решение на директор, на областен или общински щаб или е под карантина.
Трябва да се предостави и служебна бележка, че родителят е в неплатен отпуск.
Заявленията за помощта и служебните бележки може да се подават в дирекциите "Социално подпомагане", сканирани или снимани, на имейл: ao@asp.government.bg, по пощата или чрез системата за сигурно електронно връчване на адрес: https://rb.gy/ymlvr0
Одобрените ще получат средствата си на следващия месец. Това се прави, за да може помощта да компенсира дните неплатен отпуск, за които хората не получават възнаграждение. Миналата седмица министър Сачева посочи, че е възможно помощта да бъде изплатена и авансово, за да бъдат подпомогнати по-бързо родителите.