„Имаше очаквания, че дигиталната революция ще намали ролята на учителя или университетския преподавател до степен, че децата ще си учат от компютъра. Това не се случи. Ние разбрахме, че човешкото общуване има стойност. Да се ходи на работа не е просто задължение.“. Това заяви проф. Даниел Вълчев в студиото на „Лице в лице“ по Бтв.
Според него проблемът не е в липсата на информация, а на истинност на информацията: „Някой трябва да задава стандартите кое е истина и кое лъжа.“
Деканът на ЮФ разкритикува мерките като заяви, че те са не балансирани: „Когато университета беше полузатворен, дискотеките си работиха без ограничение. Правителството показва липса на разумни приоритети при прилагането на мерките.".
Професор Вълчев даде пример с френските власти за начина, по който комуникират избирането и прилагането на мерките. За мерките в България той коментира: „Пълна липса на предвидимост, незачитане на нормални приоритети.“
Той подчерта, че оставяйки децата от детските градини и начален курс вкъщи, това означава, че и техните родители трябва да останат вкъщи. Зелените коридори са друг пример за неадекватни мерки, изтъкна Вълчев. Той разкритикува мерките, касаещи фитнес залите и „залите към тях“. Според него формулировката в закона е неясна. Липсата на ясен критерий е най-големият проблем според професора.
Относно проекта за конституция Вълчев подчерта, че това е политически ход направен „от уплах“. Той се пошегува, че парламентът „можеше да обяви война на някоя африканска държава.“
Преподавателят по право подчерта, че са правени четири промени в конституцията досега. Според него проблемите на съдебната система не са конституционни. Вълчев изказа критика към идеята за създаване на институт, който да разследва главния прокурор.
Той завърши с твърдението, че съдебната власт има проблеми, които могат да бъдат решени на практическо ниво. „Ние се занимаваме с големи неща, които ни се виждат тежки.“ Според Вълчев в страната ни има дефицит на лидерство: „Премиерът се е превърнал в нелегален шофьор на такси.“