След като от няколко дни министри и общински съветници ни занимават с противоречивите си становища ще има или няма да има безводие в Бургас, днес управляващите гласуваха против премиерът да се яви в парламента и да обясни откъде идва този хаос и кой и защо прави буря в чаша вода по тази болна за цялото ни общество тема, защото, както е известно, безводие ни дебне отвсякъде. В основната държавна говорилня - Народното събрание, с 95 гласа „против” и 10 „въздържали се” предложението за изслушване на Борисов по тази важна за хората тема, беше отхвърлено.
За всички поданици не остава друго, освен да се молят на природата за повече дъждове, така щото язовирите да са пълни и безводие да няма. Но реалната картина във водния сектор е трагична, по признание на повечето уважавани експерти в този сектор и безводието дебне хиляди българи в различни краища в страната.
Да припомним, че
МОСВ поиска бедствено положение за Бургас,
за да може в бързи срокове местното ВиК-дружество да се справи с очертаващото се безводие. Аргументите са, че вода в язовир "Камчия", който захранва питейно града, има само до май 2021 г. Като алтернатива правителството възложи преди месеци на МРРБ да ремонтира язовирите "Порой" и "Ахелой" и да се изградят довеждащи водопроводи до деривация "Китка". После пък ни облъчваха с теории на конспирацията, че вода имало, но някои били искали да правят ремонти, заради обществените поръчки и т.н. и т.н.. Освен в оскандаленият Бургас и преди това обезводненият Перник, аналогични проблеми има и в Търговище. Антоново черпи вода от язовир "Ястребино", чието предназначение е за поливане на земеделските площи. Според МОСВ в община Антоново има 140 водоизточника, за които не е подадено заявление за ползване, общо в областта ВиК - Търговище ползвало едва 13 от всичките 283 източника - налице е резерв, който да реши проблемите. Подобно е положението с язовир "Тича" и т.н..
Дертовете във водния сектор у нас са не един и два,
от години управленията едно след друго подценяват тази важна и стратегическа област от стопанския ни живот и е чудно, че до днес хората в него горе-долу все пак се справят. Впрочем там квалифицираните кадри остаряват и редиците им оредяват, а млади трудно се хващат да работят, поради ниското заплащане. Средната заплата там е около 750 лева месечно. Оплакват се и от липса на пари за инвестиции, поради което ремонтите се правят бавно и тромаво, ако изобщо се извършват.
Същевременно, колкото и да е парадоксално
за водоснабдяването у нас отговарят цели 7 министерства.
Както се казва, скоро и вода може да няма, ама чиновници в министерствата и затова ще бъдат назначени. Все пак няма да е лошо да се припомни, че окрупняването на ръководството на водоснабдяването не бива да се бави, за да не се допускат повече хаосни ситуации като сегашната, в която заети в сектора говорят един през друг противоречиво и объркват хората още повече.
Иначе с почуда разбирам,че дори Германия и Белгия са застрашени от безводие. Нищо, че там пилеенето и загубата на вода по тръбите е близо 22 на сто, а у нас при всичките усилия на концесионерите от три десетилетия насам и постоянното оскъпяване на водата с тази цел, стигна около 60% !